Arhiv
Riko Debenjak, Pregledna razstava
Razstava Rika Debenjaka prinaša celovit pregled njegove ustvarjalnosti v grafiki, ki ji je posvetil največji del življenja. Uvrščamo ga med najpomembnejše predstavnike eksperimentalne grafike v Sloveniji in v kontekst »ljubljanske grafične šole«, če tako imenujemo specifiko grafičnega oddelka ljubljanske likovne akademije. Prav Debenjak je bil poleg Pogačnika, Makuca, Preglja, Borčiča, Maraževe, Bernika, Jemca in Hoza eden njenih bolj opaznih protagonistov. Poleg grafik, slik in ilustracij razstava prinaša še matrice (jedkane plošče) posameznih grafik, ki so izjemno razkritje procesa nastanka grafike. Debenjaka lahko povezujemo tudi z Velenjem, saj je za Dom kulture Velenje leta 1961 naredil monumentalen mozaik Razvoj gledališča.
Več o dogodku
Galerijska sobotnica; Pravljične ure - Med Grafikami Rika Debenjaka
Po pravljičnem uvodu se bodo otroci s pravljičnim junakom Galom podali na raziskovalni ogled razstave. Poiskali bodo zanimive motive kot so morski ježki, panjske končnice in sledi rakete , ki je poletela.
Več o dogodku
Javno vodstvo po razstavi Rika Debenjaka
Po razstavi bo vodila avtorica razstave mag. Breda Škrjanc
Več o dogodku
Galerijska umetniška promenada
PRODAJNA RAZSTAVA LIKOVNIH DEL
V času prihajajočih praznikov in obdarovanj Galerija Velenje že drugo leto zapored pripravlja bogato prodajno Galerijsko umetniško promenado izdelkov različnih ustvarjalcev SAŠA regije in tistih, ki so s svojim delovanjem vanjo močno vpeti. S tem galerija uresničuje še enega od svojih osrednjih ciljev delovanja – približati umetnost domačih ustvarjalcev širši javnosti. S svojimi deli se bodo javnosti predstavljali: Maja Lesjak Gavriloska, Katarina Aman, Denis Senegačnik, Alja Krofl, Sonja Hrastnik Jančič, Kristina Bastelj, Terezija Bastelj, Barbara Drev, Nataša Tajnik Stupar, Tamara Sotošek, Klemen Zupanc, Eva Margon, Anja Polh, Klavdija Zupanc, Urška Mazej, Nadja Osojnik, Ana Marija Vipavc, Urška Stropnik Šonc, Arpad Šalamon st., Suzana Švent in Uršula Skornšek. Ogled in nakup umetniških del bosta možna v času odprtja Galerije Velenje.
Več o dogodku
Dragica Čadež, Žitje/Living
PROSTORSKA POSTAVITEV
Razstava predstavlja aktualno tematiko potrošniške družbe in zavedanje izgube osnovnih vrednot. Gradivo, ki ga je avtorica izbrala za svojo novo kiparsko zgodbo, je kombinacija njej ljubih materialov - lesa in gline. Njena pomensko-vizualna izraznost temelji na naravnih oblikah, kot so odtisi rok in embalaža, združeni v premišljeno postavitev, kjer se posamezni segmenti smiselno sestavljajo v strnjen opus.
Več o dogodku
Alojz Zavolovšek (1928–2017), Spomini v podobah
Alojz Zavolovšek je bil prvi kustos velenjske galerije in Ažbetov nagrajenec za pedagoško delo. Prva posthumna razstava slovenskega akademskega slikarja, enega vidnejših akvarelistov in utemeljiteljev slovenske likovne andragogike ter mentorja DŠL Velenje bo avtorja predstavila iz njegove zapuščine, iz slovenskih galerijskih in muzejskih zbirk ter zasebnih zbirk.
Več o dogodku
Sporočilo za javnost
Počitniške delavnice
V času krompirjevih počitnic (v ponedeljek in torek) v Galeriji Velenje pripravljamo brezplačne likovne delavnice za osnovnošolsko mladino. Udeleženci delavnic bodo ustvarjali v tehniki kolaža, akvarela in tempere. Vabljeni, da začetek jesenskih počitnic preživite barvito in kreativno.
Več o dogodku
Ilustracije za velike in male otroke
V času Pikinega festivala bo predstavljena ena izmed najbolj znanih in prepoznavnih slovenskih ilustratork. Ančka Gošnik Godec je v svoji karieri z ilustracijami obogatila že več kot sto slikanic in otroških knjig, med katerimi so najbolj poznane Babica pripoveduje, Mamka Bršljanka, Lučka Regrat, Zelišča male čarovnice in Slovenske ljudske pravljice. Prejela je številne nagrade: Levstikova nagrada (1960 in 1964), zlato pero, Smrekarjeva nagrada za življenjsko delo (1997), Levstikova nagrada za življenjsko delo (2001), priznanje Mednarodne zveze za mladinsko književnost (2002).
Več o dogodku
Vodstvo za otroke
Ančka Gošnik Godec je ena izmed najbolj znanih in prepoznavnih slovenskih ilustratork, ki je v svoji karieri z ilustracijami obogatila že več kot sto slikanic in otroških knjig. Kdo ne pozna Muce copatarice, Mamke Bršljanke, Lučke Regrat ali Zelišča male čarovnice ter mnoge druge pravljice in pesmice, ki jih je ilustrirala z neverjetno domišljijo in natančnostjo. Ob sprehodu med ilustracijami bomo prebrali tudi kakšen odlomek iz pravljice ali pesmico.
Primerno za otroke od petega do desetega leta.
Več o dogodku
Pravljice s podstrešja
Ob Tednu otroka in ob razstavi Ančke Gošnik Godec bodo otroci odkrivali, na kakšen način so v preteklosti otroci spoznavali domišljijski svet pravljic. Spoznali bodo različne starejše in novejše nosilce/zapise pravljic, kot so knjige, kasete, vinilne plošče, video kasete in zgoščenke, in ob tem poslušali pravljice.
Pravljica je ena izmed pripovednih zvrsti ljudskega slovstva, ki je s svojimi zapleti in razpleti sad domišljije, skozi katere odseva tudi življenje in mišljenje davne preteklosti.
Pravljice s podstrešja bomo zaključili z vklopom v živo na prvi program Radia Slovenije, ko bo na sporedu Pravljica za lahko noč.
Dogodek pripravljamo v sodelovanju z ZKD Šaleške doline.
Več o dogodku
Javno vodstvo po razstavi Ančke Gošnik Godec
Ančka Gošnik Godec je v svoji bogati ustvarjalni karieri ilustrirala več kot 120 knjig za otroke in mladino. Veliko knjig z njenimi ilustracijami je bilo prevedenih v več tujih jezikov. Iz svoje bogate zbirke ilustracij je pripravila več kot 30 razstav doma in v tujini. Za svoj ilustratorski opus je prejela številne domače in tuje nagrade. Po razstavi bo obiskovalce vodila Kornelija Križnič.
Več o dogodku
Galerijska sobotnica: Muca Copatarica
Muca Copatarica je najbolj znana in priljubljena med pravljicami, ki jih je napisala Ela Peroci in ki je z ilustracijami Ančke Gošnik Godec prvič izšla leta 1957. Izvedeli boste, kaj se je zgodilo s copatki, ki jih otroci niso pospravili, ob tem pa izdelali tudi svoje fantazijske copatke.
Več o dogodku
Družinska urica: Domišljiska hišica
Ob razstavi znane in večkrat nagrajene ilustratorke Ančke Gošnik Godec se bodo otroci sprehodili skozi pravljični svet ilustracij, izvedeli, kaj je ilustracija, in na koncu s pomočjo ilustratorke Eve Margon, ki jih bo popeljala po razstavi, ustvarili domišljijsko hišico po navdihu pravljice Tri botre lisičice. Primerno za otroke, starejše od petih let.
Več o dogodku
Something About Views / Nekaj o pogledih
v četrtek, 2. avgusta 2018, vas ob 19. uri prijazno vabimo v Galerijo Velenje
na odprtje razstave SOMETHING ABOUT VIEWS / NEKAJ O POGLEDIH
akad. slikarke BARBARE JURKOVŠEK.
Sodobna slovenska slikarka Barbara Jurkovšek se v svojih delih ukvarja z raziskovanjem tanke in
zabrisane meje med umetnostjo, realnostjo in kičem, s sociološko, psihološko in širšo družbeno
problematiko. Skozi oči portretirancev poskuša predstaviti svoj pogled nanje, ne glede na to, kateri
biološki vrsti pripadajo. Imela je okoli 40 samostojnih in več kot 50 skupinskih razstav in projektov v
Sloveniji in tujini. Deluje na področju slikarstva, kiparstva, grafike, kaligrafije in znanstvene ilustracije.
Po odprtju razstave bo v atriju Galerije Velenje nastopil hrvaški glasbeni projekt Bordo avtorja
Martina Žunca, ki sam piše glasbo, besedila ter aranžmaje. V sodobnem stilu osemdesetih let se
njegova glasba žanrsko spreminja od akustične do elektronske pop glasbe in nas nostalgično zaziblje
v poletne ritme.
Razstava bo na ogled do 8. septembra 2018.
Naslovna slika:
BARBARA JURKOVŠEK, DREAM 2018, mešana tehnika, 80 x 80 cm,
Več o dogodku
Sporočilo za javnost