Arhiv



Razstave pon., 15. april 2019, ob 16:00
Velike umetnine malih umetnikov

Velike umetnine malih umetnikov

V Galeriji Velenje smo v mesecu marcu in aprilu za naše mlajše obiskovalce pripravili likovni tečaj, ki ga je vodila prof. likovne umetnosti Nina Cvirn.

V sklopu šestih srečanj smo spoznali pestrost likovnih pristopov in se ustvarjalno odzvali na likovna dela različnih likovnih obdobij. Cilj tečaja je bil otrokom približati umetnost in njeno raznolikost na zabaven in kreativen način.


Več o dogodku
Razstave od čet., 21. februar 2019 do sob., 30. marec 2019
Pod svobodnim soncem

Pod svobodnim soncem

Stojana Kneževića in Dominika Mahniča

Velenje, 12. februar 2019 – V četrtek, 21. februarja, bomo ob 19.00 uri v Galeriji Velenje odprli slikarsko in video razstavo STOJANA KNEŽEVIĆA in  DOMINIKA MAHNIČA 

Pod svobodnim soncem. Akademska slikarja že nekaj let raziskujeta možnosti žanra krajinskega slikarstva. Medtem ko Mahnič krajino slika izključno na prostem, Knežević ustvarja tudi v ateljeju.

Na odprtju bo igral Luka Loštrek, saksofon.


Stojan Knežević se z žanrom krajine vse intenzivneje ukvarja od leta 2012, služi pa mu kot skupni imenovalec za njegov raznolik pristop k slikarstvu. Senzorna podoba ponuja uravnoteženost med občutki, realnostjo in odsevi vidnega. Slike globalno ustvarjajo svetlobni učinki in razmerja prostorov v dramatičnih trenutkih in v ustvarjanju odnosov med razširjanjem in odmikanjem ter izžarevanjem. Teksture slike tvorijo barvna in svetlobna konstrukcija ter svetlobno žarenje, ki se stikajo, spajajo ali odbijajo s svetlenjem slikovne površine, z lastno energijo in svežino vstopne svetlobe.

Dominik Mahnič bo razstavil izbrane krajine, narejene v različnih tehnikah, svoje umetniške knjige ter »speed painting« animacije v video formatu. Vsem tem delom je skupno, da so nastala s »plain air« pristopom (slikarstvo na prostem), ki ga goji od leta 2010. V svojih delih poskuša predvsem vzpostaviti darežljiv mir. Erozija naivnega pogleda onemogoča, da bi se njegova »optična« akumulacija ujela v nanos neke spekularne matrice, pri kateri bi šlo za preprosto jaz – ti dia-logiko  (odsevi oblakov, neba recimo tu niso metonimije narcisoidnega samozrenja »subjekta«, avtorja ali, čisto preproste, »tebe, ki si tu in (se) gledaš«).

 

STOJAN KNEŽEVIĆ se je rodil leta 1979 v Slovenj Gradcu. Po šolanju na Gimnaziji Velenje je opravil nekaj letnikov likovne pedagogike na Pedagoški fakulteti v Mariboru, nato pa študiral slikarstvo na ALUO v Ljubljani pod mentorstvom Emerika Bernarda in Hermana Gvardjančiča, kjer je leta 2007 tudi diplomiral. Svoja dela je razstavljal na samostojnih in skupinskih razstavah doma in v tujini. Zadnjih 25 let ustvarja tudi avtorsko glasbo, ki jo je v različnih zasedbah ter pod lastnim imenom predstavil na več albumih, EP-jih in singlih, v živo pa je nastopal z nekaterimi ključnimi imeni slovenske in ex-YU alternativne glasbene scene (turneja Klubskega maratona Radia Študent, Festival In Memoriam Peter Hafner, Festival Nasedlega kita, Tresk! ...). Živi in ustvarja v Velenju in Topolšici. Leta 2005 je prejel priznanje Akademije za likovno umetnost in oblikovanje, leta 2007 pa nagrado Akademije za posebne umetniške dosežke.

 

DOMINIK MAHNIČ se je rodil leta 1981 v Postojni. Po končani Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo v Ljubljani je nadaljeval študij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, kjer leta 2008 diplomiral ter si leta 2013 pridobil naziv magister umetnosti, smer vide, pod mentorstvom prof. Sreča Dragana. En semester je svoje znanje poglabljal tudi na Wanganui School of Design na Novi Zelandiji. Prvo samostojno razstavo je imel v Knjižnici Logatec leta 1996, od takrat dalje pa je razstavljal in sodeloval doma in v tujini s posamezniki ter društvi ArtNetLab, Ljudmila, Biotehna, Kukla, Hacteria, Mota ... S svetlobno gverilo je raziskoval možnosti optičnih medijev v povezavi s spominom. Od leta 2014 zelo veliko sodeluje s Cirkulacijo2. Je ustanovitelj mednarodne zveze mestnih lovcev, videast, ulični umetnik, izdelovalec, intermedijski umetnik in slikar. Velenjski publiki se je v zadnjih letih kot videast že večkrat predstavil (npr. s Kuklo, Skeleteniumom v Rdeči dvorani ter Cirkulacijo2 na festivalu Kunigunda).

 


Več o dogodku
Delavnice od pet., 22. februar 2019 do sob., 23. februar 2019
Zimske počitniške likovne delavnice

Zimske počitniške likovne delavnice

V petek in soboto 22.in 23. februarja 2019 ob 10.30 bomo v galeriji pripravili brezplačne ustvarjalne delavnice, primerne za otroke, stare od 8 do 14 let. V različnih tehnikah boste lahko ustvarja ličim bolj razigrane in zimskemu času primerne motive. 


Več o dogodku
Razstave od čet., 10. januar 2019 do sob., 16. februar 2019
Riko Debenjak, Pregledna razstava

Riko Debenjak, Pregledna razstava

Razstava Rika Debenjaka prinaša celovit pregled njegove ustvarjalnosti v grafiki, ki ji je posvetil največji del življenja. Uvrščamo ga med najpomembnejše predstavnike eksperimentalne grafike v Sloveniji in v kontekst »ljubljanske grafične šole«, če tako imenujemo specifiko grafičnega oddelka ljubljanske likovne akademije. Prav Debenjak je bil poleg Pogačnika, Makuca, Preglja, Borčiča, Maraževe, Bernika, Jemca in Hoza eden njenih bolj opaznih protagonistov. Poleg grafik, slik in ilustracij razstava prinaša še matrice (jedkane plošče) posameznih grafik, ki so izjemno razkritje procesa nastanka grafike. Debenjaka lahko povezujemo tudi z Velenjem, saj je za Dom kulture Velenje leta 1961 naredil monumentalen mozaik Razvoj gledališča.


Več o dogodku
Prireditve sob., 16. februar 2019, ob 10:30
Galerijska sobotnica; Pravljične ure -  Med Grafikami Rika Debenjaka

Galerijska sobotnica; Pravljične ure - Med Grafikami Rika Debenjaka

Po pravljičnem uvodu se bodo otroci s pravljičnim junakom Galom podali na raziskovalni ogled razstave. Poiskali bodo zanimive motive kot so morski ježki, panjske končnice in sledi rakete , ki je poletela.


Več o dogodku
Predavanja čet., 24. januar 2019, ob 17:00
Javno vodstvo po razstavi Rika Debenjaka

Javno vodstvo po razstavi Rika Debenjaka

Riko Debenjak

Po razstavi bo vodila avtorica razstave mag. Breda Škrjanc


Več o dogodku
Razstave od čet., 13. december 2018 do sob., 5. januar 2019
Galerijska umetniška promenada

Galerijska umetniška promenada

PRODAJNA RAZSTAVA LIKOVNIH DEL

V času prihajajočih praznikov in obdarovanj Galerija Velenje že drugo leto zapored pripravlja bogato prodajno Galerijsko umetniško  promenado izdelkov različnih ustvarjalcev SAŠA regije in tistih, ki so s svojim delovanjem vanjo močno vpeti. S tem galerija uresničuje še enega od svojih osrednjih ciljev delovanja – približati umetnost domačih ustvarjalcev širši javnosti. S svojimi deli se bodo javnosti predstavljali: Maja Lesjak Gavriloska, Katarina Aman, Denis Senegačnik, Alja Krofl, Sonja Hrastnik Jančič, Kristina Bastelj, Terezija Bastelj, Barbara Drev, Nataša Tajnik Stupar, Tamara Sotošek, Klemen Zupanc, Eva Margon, Anja Polh, Klavdija Zupanc, Urška Mazej, Nadja Osojnik, Ana Marija Vipavc, Urška Stropnik Šonc, Arpad Šalamon st., Suzana Švent in Uršula Skornšek. Ogled in nakup umetniških del bosta možna v času odprtja Galerije Velenje.


Več o dogodku
Razstave od čet., 13. december 2018 do sob., 5. januar 2019
Dragica Čadež, Žitje/Living

Dragica Čadež, Žitje/Living

PROSTORSKA POSTAVITEV

Razstava predstavlja aktualno tematiko potrošniške družbe in zavedanje izgube osnovnih vrednot. Gradivo, ki ga je avtorica izbrala za svojo novo kiparsko zgodbo, je kombinacija njej ljubih materialov - lesa in gline. Njena pomensko-vizualna izraznost temelji na naravnih oblikah, kot so odtisi rok in embalaža, združeni v premišljeno postavitev, kjer se posamezni segmenti smiselno sestavljajo v strnjen opus.


Več o dogodku
Razstave od čet., 18. oktober 2018 do sob., 8. december 2018
Alojz Zavolovšek (1928–2017), Spomini v podobah

Alojz Zavolovšek (1928–2017), Spomini v podobah

Alojz Zavolovšek

Alojz Zavolovšek je bil prvi kustos velenjske galerije in Ažbetov nagrajenec za pedagoško delo. Prva posthumna razstava slovenskega akademskega slikarja, enega vidnejših akvarelistov in utemeljiteljev slovenske likovne andragogike ter mentorja DŠL Velenje bo avtorja predstavila iz njegove zapuščine, iz slovenskih galerijskih in muzejskih zbirk ter zasebnih zbirk.


Več o dogodku
Sporočilo za javnost
Delavnice od pon., 29. oktober 2018 do tor., 30. oktober 2018
Počitniške delavnice

Počitniške delavnice

Galerija Velenje

V času krompirjevih počitnic (v ponedeljek in torek) v Galeriji Velenje pripravljamo brezplačne likovne delavnice za osnovnošolsko mladino. Udeleženci delavnic bodo ustvarjali v tehniki kolaža, akvarela in tempere. Vabljeni, da začetek jesenskih počitnic preživite barvito in kreativno.


Več o dogodku
Razstave od čet., 13. september 2018 do sob., 13. oktober 2018
Ilustracije za velike in male otroke

Ilustracije za velike in male otroke

Ančka Gošnik Godec

V času Pikinega festivala bo predstavljena ena izmed najbolj znanih in prepoznavnih slovenskih ilustratork. Ančka Gošnik Godec je v svoji karieri z ilustracijami obogatila že več kot sto slikanic in otroških knjig, med katerimi so najbolj poznane Babica pripoveduje, Mamka Bršljanka, Lučka Regrat, Zelišča male čarovnice in Slovenske ljudske pravljice. Prejela je številne nagrade: Levstikova nagrada (1960 in 1964), zlato pero, Smrekarjeva nagrada za življenjsko delo (1997), Levstikova nagrada za življenjsko delo (2001), priznanje Mednarodne zveze za mladinsko književnost (2002).


Več o dogodku
Predavanja čet., 11. oktober 2018, ob 17:00
Vodstvo za otroke

Vodstvo za otroke

Galerija Velenje; Kornelija Križnič

Ančka Gošnik Godec je ena izmed najbolj znanih in prepoznavnih slovenskih ilustratork, ki je  v svoji karieri z ilustracijami obogatila že več kot sto slikanic in otroških knjig. Kdo ne pozna Muce copatarice, Mamke Bršljanke, Lučke Regrat ali Zelišča male čarovnice ter mnoge druge pravljice in pesmice, ki jih je ilustrirala z neverjetno domišljijo in natančnostjo. Ob sprehodu med ilustracijami bomo prebrali tudi kakšen odlomek iz pravljice ali pesmico.

Primerno za otroke od petega do desetega leta.


Več o dogodku
Delavnice čet., 4. oktober 2018, ob 17:00
Pravljice s podstrešja

Pravljice s podstrešja

Galerija Velenje; ZKD Šaleške doline

Ob Tednu otroka in ob razstavi Ančke Gošnik Godec bodo otroci odkrivali, na kakšen način so v preteklosti otroci spoznavali domišljijski svet pravljic. Spoznali bodo različne starejše in novejše nosilce/zapise pravljic, kot so knjige, kasete, vinilne plošče, video kasete in zgoščenke, in ob tem poslušali pravljice.

Pravljica je ena izmed pripovednih zvrsti ljudskega slovstva, ki je s svojimi zapleti in razpleti sad domišljije, skozi katere odseva tudi življenje in mišljenje davne preteklosti.

Pravljice s podstrešja bomo zaključili z vklopom v živo na prvi program Radia Slovenije, ko bo na sporedu Pravljica za lahko noč.

Dogodek pripravljamo v sodelovanju z ZKD Šaleške doline.


Več o dogodku
Predavanja tor., 25. september 2018, ob 17:00
Javno vodstvo po razstavi Ančke Gošnik Godec

Javno vodstvo po razstavi Ančke Gošnik Godec

Galerija Velenje; Kornelija Križnič

Ančka Gošnik Godec je v svoji bogati ustvarjalni karieri ilustrirala več kot 120 knjig za otroke in mladino. Veliko knjig z njenimi ilustracijami je bilo prevedenih v več tujih jezikov. Iz svoje bogate zbirke ilustracij je pripravila več kot 30 razstav doma in v tujini. Za svoj ilustratorski opus je prejela številne domače in tuje nagrade. Po razstavi bo obiskovalce vodila Kornelija Križnič.


Več o dogodku
Naročite se na naše e-novice!
Z e-novicami boste vedno na tekočem z dogajanjem v Galeriji Velenje!