Arhiv



sre., 26. junij 2019, ob 20:30
Mihael Hrustelj (kitara), solo

Mihael Hrustelj (kitara), solo

Kitarist, glasbeni aranžer in komponist Mihael Hrustelj je glasbeno pot začel v metal in rock bendih. Kasneje so ga prevzeli zvoki klasične kitare, ki je postala njegova največja ljubezen. V njegovem kitarskem repertoarju zasledimo vplive vseh vrst glasbe: reggae, pop, klasična glasba, funk, rock, s pridihom indijske in balkanske tradicionalne glasbe. Živi in dela v Rotterdamu, kjer ima lasten studio in šolo za poučevanje kitare.


Več o dogodku
Razstave sre., 19. junij 2019, ob 19:00
Odprtje razstave: Aleksij Kobal - Podtaknjenci

Odprtje razstave: Aleksij Kobal - Podtaknjenci

Aleksij Kobal se je rodil 23. oktobra 1962 v Kopru. Leta 1986 je diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani pri profesorju Janezu Berniku. Podiplomski študij iz slikarstva je zaključil leta 1993 pri profesorici Metki Krašovec. Za likovno udejstvovanje je prejel več priznanj in nagrad, med drugim leta 2016 nagrado Prešernovega sklada. Kot svobodni umetnik živi in dela v Ljubljani.

Aleksij Kobal ima za seboj obsežen in raznolik slikarski opus, v katerem se vseskozi zrcali neomajna vera v moč in sporočilnost slikarske podobe. »Njegov slog je seveda prepoznaven in je značilen tudi za slikarska dela, ki nastajajo zadnjih pet let, vendar nikakor ne moremo govoriti o kakršnem koli ponavljanju slikovnih vzorcev, ki jih niza in upodablja na svojih platnih. Nikakor ne moremo govoriti o ponavljanju tematike, vsebine in sporočila upodobljenih »objektov«, ki se v velikem številu širijo, zapolnjujejo ali celo »brstijo« v brezzračnem prostoru slike, kot da bi avtor skušal zapolniti (izpolniti, izpopolniti) prostornino naslikane podobe od roba do roba, od zgoraj navzdol in od spodaj navzgor. Ti objekti so nekakšni lebdeči mehurji, stekleni baloni ali svetlo temne geometrije, arhitektura, diagonale in premice, ki izražajo nekakšno tesnobo in občutek izgubljenosti,« je o njem zapisal kritik Andrej Medved.

Razstavo Podtaknjenci smo pripravili v sodelovanju z Mestno galerijo Nova Gorica.


Več o dogodku
Razstave od čet., 16. maj 2019 do sob., 15. junij 2019
Inventura 19 in  Sonja Hrastnik Jančič, O(d)čaran svet

Inventura 19 in Sonja Hrastnik Jančič, O(d)čaran svet

V Galeriji Velenje bomo odprli dve razstavi, in sicer v spodnjem nadstropju tradicionalno razstavo likovnih del, ki so jih v tem šolskem letu ustvarili dijaki Gimnazije Velenje, umetniške gimnazije likovne smeri, z naslovom INVENTURA 19, v zgornjem nadstropju pa razstavo akad. slikarke Sonje Hrastnik Jančič.

Umetnica bo predstavila kolaže različnih tehnik in materialov. Uporablja barvni papir, usnje, tekstil, visoki tisk, akril ter grafit na platno in papir. Žanrsko se razstava osredotoča na krajino in figuro, ki je umeščena v fantastičen, čaroben svet. Življenjske situacije avtorice in dogodki so transformirani v mitični, pravljični kontekst. Na ogled bodo podobe sanj in notranjega sveta avtorice, prežeti z večnimi temami ljudskih pravljic.

Razstava bo na ogled ponudila dela skupaj z nekaterimi skicami in manjšimi deli, ki so del procesa za nastanek večjih slik oziroma grafik. Gledalec bo imel tako možnost uvida v nastanek in razvoj umetniškega dela in njegovo spreminjanje skozi proces, kar je prispodoba razvoja individualnega človeka skozi čas bivanja na o(d)čaranem svetu.

Vstop prost.


Več o dogodku
sob., 15. junij 2019, ob 22:00
Poletna muzejska noč - Dopplerjev efekt, glasbena skupina

Poletna muzejska noč - Dopplerjev efekt, glasbena skupina

20.00–24.00 Nočno druženje v atriju galerije z mladimi avtorji aktualnih razstav. Za dobro razpoloženje bo poskrbela gimnazijska glasbena zasedba Dopplerjev efekt.

 


Več o dogodku
čet., 6. junij 2019, ob 10:00
Osmošolci na inventuri

Osmošolci na inventuri

V času razstave Inventura 19, kjer svoja dela razstavljajo dijaki Gimnazije Velenje, Umetniške gimnazije likovne smeri, bomo v Galeriji Velenje pripravili zanimive delavnice v sodelovanju z dijaki in profesorji umetniške gimnazije. Delavnice in ogled razstave so namenjeni osmošolcem, ki se pripravljajo na vpis v srednjo šolo. Ob tem se bodo učenci podrobneje seznanili z učnim programom, načinom dela, z izdelki, ki nastanejo v učnem procesu, ter z možnostmi nadaljnjega izobraževanja za umetniške poklice. Ob razstavljenih delih bomo pripravili interaktivne delavnice, na katerih se bodo učenci lahko preizkusili v različnih tehnikah ustvarjanja.

Najava skupin: info@galerijavelenje.si


Več o dogodku
Razstave od čet., 4. april 2019 do sob., 11. maj 2019
Hibridizacija živosti II.

Hibridizacija živosti II.

Maša Jazbec

Intermedijska umetnica Maša Jazbec bo v novem projektu združila projekt MIKKEL hibrida z BCI napravo in to tudi dokumentirala. Projekt bo predstavljen v obliki fotografij in videa. 

Umetnica, kuratorka, doktorica znanosti, profesorica in raziskovalka se je z umetniškimi projekti že predstavila na intermedijskih platformah, kot so Ars Elektronika, Athens media art festival, Lab30, Tsukuba media art festival, ISEA, Speculum Artium, MFRU, Kiblix, Pixxelpoint, Sonica in ArtStays.

O svojem delu je predavala na UCLA – Design Media Arts department, DEWEsoft summer school, School of Integrative and Global Majors Tokyo forum, Rhizomatiks research – Flying Tokyo event, Large space Tsukuba opening symposium, Rikkyo University Tokyo, Sonica Artist Talk in TEDx Trg svobode. Znanstveno raziskovalne naloge je predstavila na strokovnih konferencah, kot so CHI 2016, Consciousness Reframed 2016, ISEA 2017, Human robot Interaction 2017 in Systems Man and Cybernetics 2017.

Razstavo bo odprl in umetnico tudi predstavil minister za kulturo RS mag. Zoran Poznič.


Več o dogodku
Predavanja čet., 18. april 2019, ob 18:00
Hibridizacija živosti

Hibridizacija živosti

Maša Jazbec

V predavanju bo predstavila svoje raziskave v povezovanju znanosti, umetnosti in tehnologije skozi prezentacijo svojih umetniških in tehnoloških del, ki izhajajo iz umetniške in znanstvene platforme povezane z družbenimi aktualizacijami. Najnovejša dela so kreirana s socialno robotiko in osredotočena na androidno znanost. Predstavljena bo tudi promocija z BCI aparatom.

Intermedijska umetnica Maša Jazbec je o svojem delu predavala na UCLA – Design Media Arts department, DEWEsoft summer school, School of Integrative and Global Majors Tokyo forum, Rhizomatiks research – Flying Tokyo event, Large space Tsukuba opening symposium, Rikkyo University Tokyo, Sonica Artist Talk in TEDx Trg svobode. Znanstveno raziskovalne naloge je predstavila na strokovnih konferencah, kot so CHI 2016, Consciousness Reframed 2016, ISEA 2017, Human robot Interaction 2017 in Systems Man and Cybernetics 2017.

Od leta 2018 je gostujoča profesorica na oddelku Interface Culture Univerze za umetnost in dizajn v avstrijskem Linzu.

 


Več o dogodku
Razstave pon., 15. april 2019, ob 16:00
Velike umetnine malih umetnikov

Velike umetnine malih umetnikov

V Galeriji Velenje smo v mesecu marcu in aprilu za naše mlajše obiskovalce pripravili likovni tečaj, ki ga je vodila prof. likovne umetnosti Nina Cvirn.

V sklopu šestih srečanj smo spoznali pestrost likovnih pristopov in se ustvarjalno odzvali na likovna dela različnih likovnih obdobij. Cilj tečaja je bil otrokom približati umetnost in njeno raznolikost na zabaven in kreativen način.


Več o dogodku
Razstave od čet., 21. februar 2019 do sob., 30. marec 2019
Pod svobodnim soncem

Pod svobodnim soncem

Stojana Kneževića in Dominika Mahniča

Velenje, 12. februar 2019 – V četrtek, 21. februarja, bomo ob 19.00 uri v Galeriji Velenje odprli slikarsko in video razstavo STOJANA KNEŽEVIĆA in  DOMINIKA MAHNIČA 

Pod svobodnim soncem. Akademska slikarja že nekaj let raziskujeta možnosti žanra krajinskega slikarstva. Medtem ko Mahnič krajino slika izključno na prostem, Knežević ustvarja tudi v ateljeju.

Na odprtju bo igral Luka Loštrek, saksofon.


Stojan Knežević se z žanrom krajine vse intenzivneje ukvarja od leta 2012, služi pa mu kot skupni imenovalec za njegov raznolik pristop k slikarstvu. Senzorna podoba ponuja uravnoteženost med občutki, realnostjo in odsevi vidnega. Slike globalno ustvarjajo svetlobni učinki in razmerja prostorov v dramatičnih trenutkih in v ustvarjanju odnosov med razširjanjem in odmikanjem ter izžarevanjem. Teksture slike tvorijo barvna in svetlobna konstrukcija ter svetlobno žarenje, ki se stikajo, spajajo ali odbijajo s svetlenjem slikovne površine, z lastno energijo in svežino vstopne svetlobe.

Dominik Mahnič bo razstavil izbrane krajine, narejene v različnih tehnikah, svoje umetniške knjige ter »speed painting« animacije v video formatu. Vsem tem delom je skupno, da so nastala s »plain air« pristopom (slikarstvo na prostem), ki ga goji od leta 2010. V svojih delih poskuša predvsem vzpostaviti darežljiv mir. Erozija naivnega pogleda onemogoča, da bi se njegova »optična« akumulacija ujela v nanos neke spekularne matrice, pri kateri bi šlo za preprosto jaz – ti dia-logiko  (odsevi oblakov, neba recimo tu niso metonimije narcisoidnega samozrenja »subjekta«, avtorja ali, čisto preproste, »tebe, ki si tu in (se) gledaš«).

 

STOJAN KNEŽEVIĆ se je rodil leta 1979 v Slovenj Gradcu. Po šolanju na Gimnaziji Velenje je opravil nekaj letnikov likovne pedagogike na Pedagoški fakulteti v Mariboru, nato pa študiral slikarstvo na ALUO v Ljubljani pod mentorstvom Emerika Bernarda in Hermana Gvardjančiča, kjer je leta 2007 tudi diplomiral. Svoja dela je razstavljal na samostojnih in skupinskih razstavah doma in v tujini. Zadnjih 25 let ustvarja tudi avtorsko glasbo, ki jo je v različnih zasedbah ter pod lastnim imenom predstavil na več albumih, EP-jih in singlih, v živo pa je nastopal z nekaterimi ključnimi imeni slovenske in ex-YU alternativne glasbene scene (turneja Klubskega maratona Radia Študent, Festival In Memoriam Peter Hafner, Festival Nasedlega kita, Tresk! ...). Živi in ustvarja v Velenju in Topolšici. Leta 2005 je prejel priznanje Akademije za likovno umetnost in oblikovanje, leta 2007 pa nagrado Akademije za posebne umetniške dosežke.

 

DOMINIK MAHNIČ se je rodil leta 1981 v Postojni. Po končani Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo v Ljubljani je nadaljeval študij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, kjer leta 2008 diplomiral ter si leta 2013 pridobil naziv magister umetnosti, smer vide, pod mentorstvom prof. Sreča Dragana. En semester je svoje znanje poglabljal tudi na Wanganui School of Design na Novi Zelandiji. Prvo samostojno razstavo je imel v Knjižnici Logatec leta 1996, od takrat dalje pa je razstavljal in sodeloval doma in v tujini s posamezniki ter društvi ArtNetLab, Ljudmila, Biotehna, Kukla, Hacteria, Mota ... S svetlobno gverilo je raziskoval možnosti optičnih medijev v povezavi s spominom. Od leta 2014 zelo veliko sodeluje s Cirkulacijo2. Je ustanovitelj mednarodne zveze mestnih lovcev, videast, ulični umetnik, izdelovalec, intermedijski umetnik in slikar. Velenjski publiki se je v zadnjih letih kot videast že večkrat predstavil (npr. s Kuklo, Skeleteniumom v Rdeči dvorani ter Cirkulacijo2 na festivalu Kunigunda).

 


Več o dogodku
Delavnice od pet., 22. februar 2019 do sob., 23. februar 2019
Zimske počitniške likovne delavnice

Zimske počitniške likovne delavnice

V petek in soboto 22.in 23. februarja 2019 ob 10.30 bomo v galeriji pripravili brezplačne ustvarjalne delavnice, primerne za otroke, stare od 8 do 14 let. V različnih tehnikah boste lahko ustvarja ličim bolj razigrane in zimskemu času primerne motive. 


Več o dogodku
Razstave od čet., 10. januar 2019 do sob., 16. februar 2019
Riko Debenjak, Pregledna razstava

Riko Debenjak, Pregledna razstava

Razstava Rika Debenjaka prinaša celovit pregled njegove ustvarjalnosti v grafiki, ki ji je posvetil največji del življenja. Uvrščamo ga med najpomembnejše predstavnike eksperimentalne grafike v Sloveniji in v kontekst »ljubljanske grafične šole«, če tako imenujemo specifiko grafičnega oddelka ljubljanske likovne akademije. Prav Debenjak je bil poleg Pogačnika, Makuca, Preglja, Borčiča, Maraževe, Bernika, Jemca in Hoza eden njenih bolj opaznih protagonistov. Poleg grafik, slik in ilustracij razstava prinaša še matrice (jedkane plošče) posameznih grafik, ki so izjemno razkritje procesa nastanka grafike. Debenjaka lahko povezujemo tudi z Velenjem, saj je za Dom kulture Velenje leta 1961 naredil monumentalen mozaik Razvoj gledališča.


Več o dogodku
Prireditve sob., 16. februar 2019, ob 10:30
Galerijska sobotnica; Pravljične ure -  Med Grafikami Rika Debenjaka

Galerijska sobotnica; Pravljične ure - Med Grafikami Rika Debenjaka

Po pravljičnem uvodu se bodo otroci s pravljičnim junakom Galom podali na raziskovalni ogled razstave. Poiskali bodo zanimive motive kot so morski ježki, panjske končnice in sledi rakete , ki je poletela.


Več o dogodku
Predavanja čet., 24. januar 2019, ob 17:00
Javno vodstvo po razstavi Rika Debenjaka

Javno vodstvo po razstavi Rika Debenjaka

Riko Debenjak

Po razstavi bo vodila avtorica razstave mag. Breda Škrjanc


Več o dogodku
Razstave od čet., 13. december 2018 do sob., 5. januar 2019
Galerijska umetniška promenada

Galerijska umetniška promenada

PRODAJNA RAZSTAVA LIKOVNIH DEL

V času prihajajočih praznikov in obdarovanj Galerija Velenje že drugo leto zapored pripravlja bogato prodajno Galerijsko umetniško  promenado izdelkov različnih ustvarjalcev SAŠA regije in tistih, ki so s svojim delovanjem vanjo močno vpeti. S tem galerija uresničuje še enega od svojih osrednjih ciljev delovanja – približati umetnost domačih ustvarjalcev širši javnosti. S svojimi deli se bodo javnosti predstavljali: Maja Lesjak Gavriloska, Katarina Aman, Denis Senegačnik, Alja Krofl, Sonja Hrastnik Jančič, Kristina Bastelj, Terezija Bastelj, Barbara Drev, Nataša Tajnik Stupar, Tamara Sotošek, Klemen Zupanc, Eva Margon, Anja Polh, Klavdija Zupanc, Urška Mazej, Nadja Osojnik, Ana Marija Vipavc, Urška Stropnik Šonc, Arpad Šalamon st., Suzana Švent in Uršula Skornšek. Ogled in nakup umetniških del bosta možna v času odprtja Galerije Velenje.


Več o dogodku
Naročite se na naše e-novice!
Z e-novicami boste vedno na tekočem z dogajanjem v Galeriji Velenje!