Arhiv
Javno vodstvo po razstavi Borisa Jesiha
Boris Jesih je bil rojen leta 1943 v Škofji loki. Leta 1966 je diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani in leta 1968 zaključil slikarsko specialko, njegov mentor je bil prof. Zoran Didek. V grafičnih tehnikah se je izpopolnjeval na Visoki šoli za upodabljajoče umetnosti v Berlinu (Hochschule für bildende Künste). Do leta 2009 je bil na Pedagoški fakulteti v Ljubljani redni profesor za grafiko, risanje in slikanje. Deluje na področju risbe, slikarstva in grafike; razstavlja od leta 1967. Za svoje delo je prejel 24 domačih in mednarodnih nagrad.
Po razstavi vas bo vodila kustosinja Kornelija Križnič.
Več o dogodku
Pirhi malo drugače
Tokratna ustvarjalna delavnica bo praznično obarvana v duhu prihajajoče velike noči, s katero bomo obudili del kulturne dediščine. Udeleženci bodo izdelali prav posebna velikonočna jajca in se hkrati seznanili z ročnim polstenjem volne oziroma filcanjem, ki velja za eno najstarejših tehnik tekstilne umetnosti. Delavnico bosta vodili likovna pedagoginja Nina Cvirn in akademska slikarka Uršula Skornšek.
Več o dogodku
Skozi prostor in čas
Odprtje razstave
KLEMENTINE GOLIJE, SKOZI PROSTOR IN ČAS, slike (2013-2018)
V četrtek, 15. februarja, bo ob 19. uri v Galeriji Velenje odprtje razstave slik magistrice umetnosti Klementine Golije iz obdobja zadnjih petih let. Ob razstavi bo potekal tudi pester spremljevalni program, ki bo avtorico razstave približal različnim ciljnim skupinam in posameznikom.
Klementina Golija se bo v velenjski galeriji samostojno predstavila z dvema ciklusoma: Vmesni prostor in Potovanje skozi čas. Prvi temelji na delitvi slike na tri osnovne horizontalne pasove. Spodnji pas je bazični-zemeljski, od koder elementi izvirajo, srednji prostor je prostor prehoda in se v njem vrši osrednje dogajanje pripovedovanja imaginarne ali realne zgodbe s heterogenimi imaginarnimi in realnimi liki. Njeno umetniško ustvarjanje osmišlja iskanje absolutnega prostora, do katerega je mogoče dostopiti skozi najintimnejša zavedanja, dvome in predstave o temnih in svetlih plateh življenja in veličastnosti obdajajočega sveta, ob tem pa se zavedati svoje pozicije v tem prostranstvu. Drugi opus, ki je v razvijajočem vzponu, je Potovanje skozi čas, ki tudi deli prostor po geometričnih zakonitosti, le da ga ta deli po vertikali, kot časovni trak zaporedja dogajanj in v smislu vsesplošne kontinuitete in ne impulzivnosti. Predstavlja predvsem primarno in ne asociativno zgodbo, ki je kombinirana z intuitivno in prečiščeno risbo v metaforičnih razsežnostih.
Kustosinja razstave: mag. Milena Koren Božiček.
Razstava v Galeriji Velenje bo na ogled do 17. marca 2018, kasneje pa še v Kosovi galeriji Gornjesavskega muzeja na Jesenicah in v Galeriji-Muzeju Lendava.
Razstavo spremlja obsežen katalog.
Več informacij:
Milena Koren Božiček, milena.koren-bozicek@galerijavelenje.si in info@galerijavelenje.si
Naslovna slika: Iz cikla Vmesni prostor, 2016, mešana tehnika, platno
Več o dogodku
Barve zemlje v likovni dediščini
Klementina Golija je v svojih delih največkrat zvesta zemeljskim barvam likovne - vizualne kulturne dediščine. Na tokratni družinski urici si bomo po interaktivnem ogledu aktualne razstave s pomočjo različnih vrst prsti ustvarili barvno paleto nanosov unikatnega pejsaža. Delavnico bo vodila likovna pedagoginja Nina Cvirn.
Več o dogodku
Ples skozi prostor in čas
Plesalke Plesnega studia N bodo ob razstavi slik Klementine Golija ustvarjale izvirne plesne koreografije. Vabljeni k soustvarjanju ali pa le k ogledu procesa nastajanja plesnih figur, navdahnjenih s slikami izjemne umetnice. Dogodek bo potekal med 16. in 19. uro. (Foto: Dejan Tonkli)
Več o dogodku
Na pot s skicirko
Druga v sklopu dveh delavnic Na pot s skicirko
Umetnica Klementina Golija elemente navdiha za svoja umetniška dela jemlje iz številnih dnevnih skicirk. V sklopu dveh zaporednih sredinih delavnic si bodo obiskovalci lahko ustvarili lastno skicirko, nato pa se bodo sprehodili po mestu, spoznavali njegovo kulturno dediščino in po opazovanju v različnih tehnikah skicirali posamezne elemente.
Več o dogodku
Na čaju s Klementino Golija
Vabljeni na pogovor ob čaju z avtorico aktualne razstave!
Klementina Golija se v velenjski galeriji samostojno predstavlja z dvema ciklusoma: Vmesni
prostor in Potovanje skozi čas. Prvi temelji na delitvi slike na tri osnovne horizontalne pasove.
Spodnji pas je bazični-zemeljski, od koder elementi izvirajo, srednji prostor je prostor
prehoda in se v njem vrši osrednje dogajanje pripovedovanja imaginarne ali realne zgodbe s
heterogenimi imaginarnimi in realnimi liki. Njeno umetniško ustvarjanje osmišlja iskanje
absolutnega prostora, do katerega je mogoče dostopiti skozi najintimnejša zavedanja, dvome
in predstave o temnih in svetlih plateh življenja in veličastnosti obdajajočega sveta, ob tem pa
se zavedati svoje pozicije v tem prostranstvu. Drugi opus, ki je v razvijajočem vzponu, je
Potovanje skozi čas, ki tudi deli prostor po geometričnih zakonitosti, le da ga ta deli po
vertikali, kot časovni trak zaporedja dogajanj in v smislu vsesplošne kontinuitete in ne
impulzivnosti. Predstavlja predvsem primarno in ne asociativno zgodbo, ki je kombinirana z
intuitivno in prečiščeno risbo v metaforičnih razsežnostih.
Pogovor bo vodila kustosinja razstave mag. Milena Koren Božiček.
Več o dogodku
Na pot s skicirko
Sklop dveh ustvarjalnih delavnic
Umetnica Klementina Golija elemente navdiha za svoja umetniška dela jemlje iz številnih dnevnih skicirk. V sklopu dveh zaporednih sredinih delavnic si bodo obiskovalci lahko ustvarili lastno skicirko, nato pa se bodo sprehodili po mestu, spoznavali njegovo kulturno dediščino in po opazovanju v različnih tehnikah skicirali posamezne elemente. Druga delavnica bo v sredo, 14. 3. 2018. Primerno za odrasle. Prijave zbiramo do petka, 2. marca, na e-mail: info@galerijavelenje.si
Več o dogodku
Zimske ustvarjalne norčije
Kreativne delavnice.
V času šolskih počitnic bodo v Galeriji Velenje pripravili brezplačne ustvarjalne delavnice primerne za otroke od 8 do 14 let. Ustvarjali bodo v različnih tehnikah čim bolj razigrane in zimskemu času primerne motive.
Delavnice bosta vodili Nina Cvirn in Uršula Skornšek.
Več o dogodku
Javno vodstvo po razstavi Klementine Golija
Vabimo vas na voden ogled po razstavi Klementine Golija.
Klementina Golija je slikarstvo je študirala na Accademia di Belle Arti di Brera v Milanu, kjer je leta 1990 pri
profesorjih Glaucu Baruzziju in Giuseppeju Maraniellu tudi diplomirala. Magistrski študij
grafike je zaključila na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani pri prof. Lojzetu Logarju
(1993) in magistrski študij slikarstva pri prof. Gustavu Gnamušu (1995) na isti akademiji.
Študijsko je bivala v Bostonu, New Yorku in v Parizu Doslej imela 93 samostojnih razstav in
je sodelovala na več kot 200 skupinskih predstavitvah doma in v tujini. Živi in dela kot
samostojna likovna umetnica v Kranju.
Naslovna slika: Iz cikla Vmesni prostor, 2013, mešana tehnika, platno
Več o dogodku
Čudežni kraji Klementine Golija
Galerijska sobotnica
Prefinjene pokrajine, raznoliki kraji ter svet poln čudes so pogost motiv v delih slikarke in grafičarke Klementine Golija. Na tokratni ustvarjalni delavnici si boste ob navdihu umetničinih del lahko izdelali svojo umetnino v mešani tehniki, ki vključuje kolažiranje ter plastenje različnih materialov.
Primerno za otroke, starejše od petih let.
Več o dogodku
Heterogenost/simultanost šest
Pregledna razstava bo s slikami, risbami in fotografijami predstavila ustvarjalca, ki je svojo slikarsko filozofijo zastavil na temeljih vzhodnjaške filozofije, ki jo je zastavil med bivanjem v Aziji. V sedemdesetih letih je bil med ustanovitelji umetniške grupe Hidrogizma, v osemdesetih pa je prejel priznanje na reškem Bienalu mladih. Ves čas deluje v mednarodnem prostoru. Razstava bo na ogled do 10. februarja 2018.
Več o dogodku
Hotenja v plesu
Prireditev ob slovenskem kulturnem prazniku.
Vsebinska zasnova predstave so literarna dela izbranih avtorjev v 25. številki Hotenj –pregledni antologiji šaleškega literarnega zbornika Hotenja (1981 – 2015).
Dr. Zoran Pevec, je v uvodu zapisal: »Književna sporočila prehajajo od avtorja k bralcu, od ene samote k drugi samoti, od ene tišine k drugi tišini«. Njegove besede se nanašajo na prav vsako vejo umetnosti, saj se vsak posameznik v svojem ustvarjalnem procesu osami, nato pa njegova dela in sporočila prehajajo k uporabniku kulturnih dobrin. Da pa besede pesnikov in gibi plesalcev ne bi bili tako osamljeni, jih bomo združili v plesni predstavi HOTENJA V PLESU.
Organizatorji: Festival Velenje, Plesni studio N in ZKD Šaleške doline
Več o dogodku
Na čaju z Iztokom Šmajsom - Munijem, avtor se predstavi
Vabljeni na klepet ob čaju z zanimivim ustvarjalcem, ki se v galeriji predstavlja s pregledno razstavo slik, risb in fotografij. Svojo slikarsko filozofijo je zastavil na temeljih vzhodnjaške filozofije med bivanjem v Aziji. V sedemdesetih letih je bil med ustanovitelji umetniške grupe Hidrogizma. Razstavljal je doma in v tujini. Avtor bo v klepetu predstavil svojo ustvarjalno pot in dosežke v mednarodnem prostoru.
Več o dogodku
Tretje oko
Avtor razstave Iztok Šmajs - Muni se med drugim ukvarja tudi z umetniško fotografijo, v
katero kot odličen opazovalec narave ujame nenavadne detajle.
Tokrat vas bo priznani fotograf Peter Marinšek popeljal v okolico galerije in svetoval pri
iskanju nenavadnih motivov, ki jih boste ujeli v fotoaparat, nato pa z njegovo pomočjo v
računalniku obdelali in natisnili.
Primerno za starejše od 12 let.
Več o dogodku