Arhiv
Srečno 2021
Dragi prijatelji Festivala Velenje - Galerije Velenje,
seveda bi vas tudi mi želeli ob koncu leta iskreno in močno objeti, a posebno leto si je prislužilo tudi posebno voščilo … In če bi ga še tako radi z vami delili v živo, vam ga moramo tokrat poslati po zraku, na letos najbolj modern način. Nismo pevci in tudi ne igralci, a smo se srčno, pogumno in iskreno postavili na naš oder in vam naše želje tokrat zapeli. Resnično si želimo, da bi naši odri kmalu spet oživeli in da bi nas vse leto 2021 objemali toplina in bližina kulture in umetnosti.
Naj res bo srečno to novo leto!
Več o dogodku
Konkretna umetnost iz stalne zbirke Galerije Murska Sobota
Vabimo vas, da se ob ogledu spodnjega videa, z nami še zadnjič virtualno sprehodite po trenutni aktualni razstavi Konkretna umetnost iz stalne zbirke Galerije Murska Sobota.
Tematska razstava z naslovom Konkretna umetnost iz stalne zbirke Galerije Murska Sobota predstavlja presečišče različnih sklopov stalne zbirke. Tokrat gre za tematski izbor, ki je v celoti posvečen konkretni umetnosti. Na pričujoči razstavi so s svojimi slikami, grafikami, fotografijami in skulpturami predstavljeni: Hermann Bartels, Ivo Bošnjaković, Helmuth Bruch, Andrzej Dluzniewski, Jo Einzweiler, Christian Froesch, Eugen Gomringer, Heinz Gruchot, Rupprecht Geiger, Ulf Hegewald, Wilhelm Heiliger, Josef Linschinger, Ignac Meden, Franc Mesarič, Ben Muthofer, Jo Niemayer, Pavel Rudolf, Jochen Scheithauer, Peter Staechelin, Anton Stankowski, André Volten, W. W. Twardzik, Ludwig Wilding in Martin Willing.
Razstava predstavlja majhen vpogled v to smer internacionalne umetnosti, ki si znotraj navidezno zelo zamejenega in majhnega potencialnega polja vedno znova išče novih poti ter novih in izvirnih izrazov.
Razstava bo na ogled do 5. decembra 2020.
Več o dogodku
Predstavitev del razstave Konkretna umetnost
Vrata Galerije Velenje so trenutno res zaprta, a razstavo Konkretna umetnost smo vam že predstavili v virtualnem ogledu, nekaj posameznih del pa boste spoznali postopoma. Prvo med njimi je po izboru in razmišljanjih kustosinje naslednje delo:
Franc Mesarič, Ikona (Kubus), 2001, grafika
Prekmurski slikar Franc Mesarič je v slovenski in takratni jugoslovanski prostor vstopil prav v času svetovnega razcveta pop arta in konkretne umetnosti. Bil je ustanovni član skupine štirih rojakov DHLM (Danč, Hauko, Logar, Mesarič). Spominjamo se ga predvsem po njegovi primarni vlogi v hiperrealizmu v takratni širši državni skupnosti. Čistost in racionalnost sta mu bili očitno najbližji, zato je geometričnost konkretne umetnosti (tudi sočasno s svetovnimi trendi) spontano razvijal in ustvarjal vse do leta 2001. Iz tega leta je tudi polnoplastični produkt Ikona (Kubus), pri katerem je z barvo mojstrsko zbalansiral plastično realnost v grafiki.
Več o dogodku
Predstavitev del razstave Konkretna umetnost
Vrata Galerije Velenje so trenutno res zaprta, a razstavo Konkretna umetnost smo vam že predstavili v virtualnem ogledu, nekaj posameznih del pa boste spoznali postopoma. Prvo med njimi je po izboru in razmišljanjih kustosinje naslednje delo:
1. Martin Willing, Kocke v ravninskih plasteh, 1996
Prav gotovo je konkretna umetnost ena najbolj posebnih zvrsti v umetnosti 20. stoletja. Iz realizma je ohranila preciznost v izdelavi, ki pa ji je dodala še tehnicistični akcent, ki to vejo nemalokrat bolj povezuje z znanostjo kot z umetnostjo. Zato ni naključje, da mnogi med avtorji konkretne umetnosti izhajajo tudi iz drugih vej umetnosti in znanosti. V zanimivi mednarodni zbirki bi za najbolj reprezentančni eksponat izpostavili delo Kocke v ravninskih plasteh nemškega kiparja in fizika Martina Willinga. Skulptura deluje kot vzmet po vertikali in horizontali, ki jo tvori nekakšen labirint iz spojenih hoizontalnih paličic. Te kibernetične skulpture so narejene iz titana, aluminija, kroma in jekla. Predstavljajo znanstveno raziskovanje geometrije med obliko in prostorom. So tudi svojevrstna gibljiva telesa, ki bodisi razvijejo lastno dinamiko ali pa jim vsak najmanjši impulz povzroča skoraj neskončno vibriranje. Ta učinek je poleg perfekcionistične forme in izdelave vsekakor fascinanten. Z meditativnimi učinki približuje lastnosti brezčasnosti. Vsekakor pa je za manj tehnično usmerjene obiskovalce skoraj nepredstavljivo matematično in znanje fizike tega vrhunskega umetnika in znanstvenika, ki nam ga je posredoval v tej popolni umetnini.
Več o dogodku
Predstavitev del razstave Konkretna umetnost
Predstavljamo vam drugi izbrani deli:
Pavel Rudolf, Progresija 1 in 2
Slikar, grafik, fotograf in pisec Pavel Rudolf, ki deluje na področju tehnike, je ugleden ustvarjalec češke geometrijske abstrakcije in konceptualizma. Deli Progresija 1 in 2, 1996 sta izdelani iz bele plastike in tvorita celoto na povezavah in stičiščih robov in točk, ki sta tudi temelja za proučevanje geometrijskih konstrukcij. Te ustvarjalcu odstirajo vpogled v rezultate estetizacije geometrijskih teles. S točkami ustvarjajo shemo teles, konektorji pa so vidna razmerja med samimi točkami. Z barvno čistostjo belih teles sta racionalnost in enostavnost še bolj poudarjeni. Občutljivost osmišljenega pa predstavljajo še točkovni spoji posameznih geometrijskih ploskev, ki skulpturi omogočajo številne različice postavitve.
Več o dogodku
Predstavitev del razstave Konkretna umetnost
Helmut Bruch, Krožna oblika, 1997, legirano jeklo
Slikar in kipar Helmut Bruch se ukvarja z različnimi materiali, v konstrukcijskem svetu konkretne umetnosti pa se poslužuje pretežno kovinskih. Njegove javne skulpture se nahajajo v različnih deželah, njegova dela so vključena v mnoge svetovne zbirke sodobne umetnosti. Delo Krožna oblika je izdelano iz legiranega jekla, ki je tudi eden njegovih najbolj pogosto izbranih materialov. Ustvaril ga je z zelo racionalizirano kombinacijo dveh teles, ki sta spojeni na ozkem stičišču. Umetnik ustvarja slike fluorescenčnega kolorita ter tudi v betonu in pleksi steklu. Njegova razmišljanja in raziskovanja novih dimenzij v umetnosti so usmerjana v izvor, strukturo, metodo spoznavanja in veljavnost spoznanja ter znanstvena in filozofska iskanja rezultatov o nematerialnih podlagah za izhodišča v prostoru in času, izpopolnjenima s svetlobo.
Več o dogodku
Predstavitev del razstave Konkretna umetnost
Ignac Meden, 629, 2009, akril
Prekmurski slikar Ignac Meden je v svojem delu 629 odprl nova očišča in vprašanja o sliki. Njegovo raziskovanje, ki obsega razpon od portreta do minimalizma in geometrijske abstrakcije, se je (ne samo v tej široki slikarski opni, marveč tudi v prehajanju v tretjo dimenzijo) začelo z barvo, nadaljevalo pa s kombinacijo različnih materialov in dimenzij. Ta njegovo sliko ne obravnava kot sliko, marveč kot objekt, ki v to prepriča, ko jo pogledamo iz različnih očišč in pod različnimi svetlobnimi pogoji. To ustvarja predvsem z barvnimi pri- in prekrivanji. Vsekakor pa poseben poudarek prostorskosti še potencirajo odnosi s transparentnimi barvami in mreženjem podlage, ki ustvarja še zapletenejšo skrivnostnost.
Več o dogodku
Predstavitev del razstave Konkretna umetnost
Naslednje likovno delo razstave "Konkretna umetnost iz stalne zbirke Galerije Murska Sobota", ki je trenutno postavljena v Galeriji Velenje, a si je trenutno žal ne morete ogledati v živo:
Andre Volten, 1980–2000, medenina
Volten je bil eden od avantgardnih konstruktivističnih kiparjev, ki se je razvil iz ekpresionističnega slikarja. Njegovo življenje in delo je ključno zaznamovalo večletno delo varilca v pristanišču. Vseskozi je razvijal čuten odnos med gledalcem, umetniškim delom in okoljem. Je tudi eden vodilnih kiparjev javnih skulptur rodne Nizozemske, njegova dela so namreč močno vpeta v bivalno okolje kot pomemben člen urbanističnega oblikovanja in arhitekture. Skulpture je večinoma oblikoval v jeklu, razen male plastike, kot je delo Brez naslova, ki je iz medenine. Različno veliki kovinski členi so sestavljeni v organizirano celoto, v predstavnosti urbanega okolja.
Več o dogodku
Predstavitev del razstave Konkretna umetnost
Predstavljamo še eno delo razstave "Konkretna umetnost iz stalne zbirke Galerije Murska Sobota", ki je trenutno postavljena v Galeriji Velenje, a si je trenutno žal ne morete ogledati v živo:
Ludwig Wilding, CPSR 13, 2007, mešana tehnika
Nemški umetnik Ludwig Wilding (1927–2010) je v svojih delih najbolj prepričal z optično in kinetično umetnostjo. Wildingova na videz slikarska dela so tridimenzionalne strukture, ki večinoma skozi črno-bele zasnove ustvarjajo učinke gibljivih vzorcev. Njegova dela so bila predstavljena na številnih najpomembnejših razstavah, med drugim v filmu "The Responsive Eye" v Muzeju moderne umetnosti v New Yorku leta 1965. Na aktualni razstavi v Galeriji Velenje si lahko ogledate tri dela umetnika, ki se je temeljito ukvarjal in poglabljal v zaznavanje linijskih struktur ter ob tem raziskoval, kako te delujejo na gledalca. V vseh treh delih je izpostavil in dosegel navidezni prostor ter simulacijo gibanja, ki ga dejansko zaznavamo kot prostorsko podobo, četudi le v navidezni obliki.Še več zanimivih del pa upamo, da si boste v živo lahko kmalu spet ogledali v Galeriji Velenje.
Več o dogodku
Spletna delavnica ob razstavi Konkretna umetnost
Galerija Velenje gosti razstavo z naslovom Konkretna umetnost iz stalne zbirke Galerije Murska Sobota. Konkretna umetnost je smer v likovni umetnosti, ki sledi čistim geometrijskim oblikam; umetnost, v kateri je odsoten kakršen koli pomen, saj slikovni elementi nimajo nobenih drugih pomenov, razen tega, da predstavljajo sami sebe.Theo van Doesburg je v svojem Manifestu o konkretni umetnosti iz leta 1930 zapisal, da ne obstaja nič bolj konkretnega od linije, barve in ploskve.
Oglejte si video, pripravite si likovni material in glasbeni ambient ter se enostavno prepustite, da vas oblike, linije in ploskve osvobodijo in ponesejo v svet kreativnosti. V zadnjem delu videa je dodan mini ustvarjalni nasvet, kako izdelati pravo jesensko pobarvanko.
Veselo in igrivo ustvarjanje!
Idejna zasnova in montaža: Tjaša Kopušar in Nina Cvirn
Več o dogodku
Spletne počitniške mini delavnice: OBLIKE IN BARVE JESENI
V jesenskem času, ko začne noč nezadržno preganjati dan, nas narava očara z barvitostjo, kakršne ne premore noben drug letni čas. Med krompirjevimi počitnicami bodo v Galeriji Velenje med 10.30 in 12. uro pripravili brezplačne počitniške likovne delavnice, kjer bomo ustvarjali po navdihu aktualne razstave - v kombinaciji čudovitih barv in oblik jeseni. Popestrite si počitniške dneve v ustvarjalni družbi.
Počitnice so tu. Četudi se ne moremo srečevati v živo, smo lahko vseeno skupaj ustvarjalni. Pridružite se nam na galerijskih spletnih počitniških delavnicah, ki jih pripravljamo v torek, sredo in četrtek.
Delavnice so primerne za otroke od 6. leta dalje.
Idejna zasnova in montaža: Tjaša Kopušar in Nina Cvirn
Več o dogodku
Spletne počitniške mini delavnice: Jesenska modna preobrazba
Počitnice so tu. Četudi se ne moremo srečevati v živo, smo lahko vseeno skupaj ustvarjalni. Pridružite se nam na galerijskih spletnih počitniških delavnicah. Prvi dan bomo poskrbeli za pravo jesensko modno preobrazbo naših frizur- uživajte. Idejna zasnova in montaža: Tjaša Kopušar in Nina Cvirn
Več o dogodku
Spletne počitniške mini delavnice: Gozdni mobile
Mobile je izraz za kip, ki se ziblje, niha, plapola... ter se tako ali drugače giblje v svojem kiparskem prostoru. Danes si bomo družinsko - s skupnimi močmi izdelali gozdni mobile. Po aktivnem sprehodu boste lahko z nabranim naravnim materialom sestavili pravo visečo umetnino, ki vam bo krasila dom v jesenskem vzdušju. Idejna zasnova in montaža: Tjaša Kopušar in Nina Cvirn
Več o dogodku
RAZKOŠJE DOMIŠLJIJE, Ilustracije Marjance Jemec Božič
Ob Pikinem festivalu v Velenju vstopite v razigrani svet del vrhunske slovenske ilustratorke Marjance Jemec Božič, ki je svoj celoten opus posvetila razigranim podobam za otroke in mladino. Zagotovo se je v njenih podobah srečala s slehernim otrokom na Slovenskem. Pravljični svet njenih podob krasi zgodbe Juri Muri v Afriki, Nana mala opica, Prašiček gre na pot, Piko dinozaver, Melje, melje mlinček, če omenimo le najbolj znane naslove, in mnoge pesmi, kot so Tri ptičice, Mala Marjetica in gozdni mož ter Čudežna ptica.
Njena izjemna in plodna ustvarjalnost je bila nagrajena z najvišjimi slovenskimi in mednarodnimi priznanji za ilustracijo.
Razstava bo na ogled do 17. oktobra 2020.
Več o dogodku
Mini Pikin festival v Galeriji Velenje
V času Mini Pikinega festivala, v soboto, 26. 9. in nedeljo, 27.9. 2020 bodo v Galeriji Velenje potekale sledeče dejavnosti:
10:00 SAFARI JOGA ZA OTROKE
11:00 DRUŽINSKO VODENJE PO RAZSTAVI RAZKOŠJE DOMIŠLJIJE
12:00 TOLKALNA DELAVNICA
13:00 DRUŽINSKO VODENJE PO RAZSTAVI RAZKOŠJE DOMIŠLJIJE
14:00 LEGO ROBOTIKA: RAJANJE V DŽUNGLI
15:00 USTVARJALNA DELAVNICA: TRAVNIŠKA BITJA
16:00 SAFARI JOGA ZA OTROKE
17:00 DRUŽINSKO VODENJE PO RAZSTAVI RAZKOŠJE DOMIŠLJIJE
SAFARI JOGA ZA OTROKE
Pred več tisočletji so v gozdovih, hribovju in jamah Indije živeli stari jogiji. Opazovali so okolico in ugotovili, da se narava in živali gibljejo v popolni harmoniji. Pričeli so posnemati gibanje živali, dreves, gora in celo zvezd ter tako ustvarili čudovito tehniko, ki se imenuje joga. Joga za otroke je način razgibavanja telesa, dihanja in uma hkrati. Vabimo otroke, stare 6 let in več, da se v družbi joga učiteljice Ivane Pranjić podajo na safari, kjer bodo z aktivnostjo lastnega telesa spoznali živali, ki domujejo v džungli. V skupini lahko sodeluje 10 otrok.
USTVARJALNA DELAVNICA ZA OTROKE: TRAVNIŠKA BITJA
Marjanca Jemec Božič svoj navdih išče tako v svetu okoli sebe, črpa pa tudi iz svoje domišljije. Kot sama pravi, brez domišljije ni ilustracij! Na ustvarjalni delavnici se bomo po ogledu razstave seznanili s travniškimi bitji v naši okolici. Po opazovanju bomo živali tudi narisali in jim dodali domišljijske lastnosti. Delavnica je primerna za otroke od 6. leta starosti. Na delavnici lahko sodeluje 10 otrok.
DRUŽINSKO VODENJE PO RAZSTAVI RAZKOŠJE DOMIŠLJIJE
Vse družine vabimo, da se v družbi Jurija Murija sprehodijo po razstavi čudovitih ilustracij Marjance Jemec Božič. Svoje raziskovanje bodo nato družine zaključile v naši džungli, kjer se Jurij počuti še tako domače. Družinsko vodenje bo temeljijo na interaktivnosti otrok in zabavnem pregledu razstavljenih ilustracij. V vodeni skupini je lahko največ 20 posameznikov.
TOLKALNA DELAVNICA
Otroke, stare sedem let in več, vabimo, da se v družbi Žige Miklavca podajo na zvočno dogodivščino po Afriki. Naučili se boste osnovnih afriških ritmov, ki so prav posebna govorica Narave. S to govorico se lahko sporazumevamo med seboj, in to po celem svetu. Delavnica je primerna za otroke od 6. leta starosti. Na delavnici lahko sodeluje 10 otrok. Delavnica v primeru slabega vremena odpade.
RAJANJE V DŽUNGLI
Inštitut 4.0 je vodilni zasebni izobraževalni center za mladostnike na področju robotike in IT. Na delavnici bodo otroci z mentorjem raziskovali življenje v džungli. Skupaj bodo snovali, sestavljali in programirali čisto prave živali v džungli – živali, ki jih srečamo tudi v znani slovenski pravljici Juri Muri v Afriki. Delavnica je primerna za otroke med 6. in 14. letom starosti. Na delavnici lahko sodeluje 10 otrok.
Več o dogodku