Arhiv
Pravljična sobota: Maček Muri
Pravljica o Mačku Muriju, ki jo je napisal pisatelj in pesnik Kajetan Kovič in ilustrirala akad. slikarka Jelka Reichman, je prvič izšla leta 1975. Ta simpatični črni muc s svojimi mačjimi prijatelji prebiva v slikanici. S predirljivimi zelenimi očmi in rožnatim smrčkom nas vedno znova spravi v dobro voljo. Skupaj bomo poslušali pravljico, zapeli pesmico in ustvarjali.
Več o dogodku
Ustvarjalna delavnica – Cepecepetavček
Tokrat bo z nami mali junak Cepecepatavček, ki ga je Polonca odnesla v muzej igrač.
Otroci se bodo sprehodili skozi pravljični svet ilustracij Jelke Reichman in s pomočjo galerijskega animatorja ustvarjali na temo izbranega literarnega junaka iz slikanice, ki jo je ilustrirala Reichmanova.
Primerno za otroke, starejše od petih let. Delavnica bo potekala ves dan od 9.00 do 19.00.
Več o dogodku
Maček Muri išče kroniko
Maček Muri je najbolj znan maček iz Mačjega mesta. Vsak večer sede za svojo mačjo mizo in v svojo mačjo knjigo (mačji poznavalci ji pravijo Mačja kronika) zapiše vse dogodke Mačjega mesta. Toda, glej, mačja nesreča nikoli ne počiva. Muri je svojo kroniko izgubil, zato je najbolje, da vzamemo stvari v svoje roke! Napeta mačja predstava, v kateri med razgibanim iskanjem Mačje knjige ugotovimo kaj vse se dogaja v Mačjem mestu: kdo najraje prepeva, kaj kuha maček Žane, kaj počne maček Rigoleto in v koga je zaljubljena muca Maca.
Trajanje predstave: 45 min. Vstop prost.
Več o dogodku
Ustvarjalna delavnica – Klobučarna
V ustvarjalni delavnici bomo skupaj naredili najlepše pisane klobuke zase in za Piko. Nekaj jih bomo videli tudi na razstavi ilustracij Jelke Reichman, ki je ilustrirala preko 200 knjig.
Primerno za otroke, starejše od petih let. Delavnica bo potekala ves dan od 9.00 do 19.00.
Več o dogodku
Odprtje razstave Jelke Reichman
Jelka Reichman, Ilustracije za vse generacije
V času 30. Pikinega festivala bo predstavljena častna pokroviteljica, ilustratorka preko 200 knjižnih projektov in več kot 2.200.000 izvodov posameznih knjig v različnih izdajah, Jelka Reichman. Slikanice z njenimi podobami junakov nastajajo in se ponatiskujejo za vedno nove generacije bralcev pri nas in po svetu.
Njena umetniška pot se je začela v sodelovanju z založbo Mladinska knjiga in z izdajo številnih ilustracij kartonk in knjig slovenskih pesnikov in pisateljev.
Jelka Reichman sodeluje tudi z revijama Cicido in Ciciban in z drugimi založbami. Njene ilustracije so se med drugim pojavile tudi na mnogih voščilnicah UNICEF-a, razglednicah, lončkih, darilnem papirju, darilnih vrečkah in znamkah Pošte Slovenije.
Za svoje delo je prejela številne nagrade in priznanja, med njimi Levstikovo nagrado za ilustracije v knjigi Cepecepetavček, nagrado Hinka Smrekarja za življenjsko delo, Levstikovo nagrado za življenjsko delo, Župančičevo nagrado za življenjsko delo, postala je Slovenka leta 2011 in leta 2016 častna meščanka Ljubljane. V letošnjem jubilejnem letu je izšla njena nova antologija Rasla je Jelka.
Kustosinja razstave: mag. Milena Koren Božiček
Razstava bo na ogled do 5. oktobra 2019.
Več o dogodku
Sporočilo za javnost
Tišina v času hrupa
Boris Beja (1986) je najprej diplomiral na Naravoslovnotehniški fakulteti v Ljubljani, smer Grafična tehnika, in nadaljeval študij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, kjer je diplomiral leta 2013 na oddelku za kiparstvo. V zadnjih letih je imel več samostojnih razstav in sodeloval na številnih skupinskih predstavitvah doma in v tujini. Za svoje delo je prejel več nagrad in nominacij. Živi in ustvarja v Ljubljani.
Beja nas vselej povabi, da vstopamo v njegove prostorske instalacije in kot pravi sam, jih šele gledalčevo telo tudi osmišlja in na nek način dokonča. Tako bo tudi z njegovim najnovejšim umetnostnim projektom, kjer nas povabi v interpretacijo tišine, ki se je v okolju v katerem ustvarja vzpostavila kot ključen element ustvarjalčevega okolja. S tišino namreč začenja misliti in premišljevati šume, zvoke, glasove, glasbo na sebi lasten način. Preko readymadov in odlitkov v kovini in drugih naravnih materialih sledimo elementu loka, ki nas popelje v drugačno branje aktivnega člena godalcev. Dve novi prostorski instalaciji se v sedanjosti navezujeta na violinsko preigravanje v njegovem preteklem življenju.
Razstava bo na ogled do 31. avgusta 2019.
Več o dogodku
Sporočilo za javnost
Na limonadi z Borisom Bejo
Boris Beja (1986) je najprej diplomiral na Naravoslovnotehniški fakulteti v Ljubljani, smer Grafična tehnika, in nadaljeval študij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, kjer je diplomiral leta 2013 na oddelku za kiparstvo. V zadnjih letih je imel več samostojnih razstav in sodeloval na številnih skupinskih predstavitvah doma in v tujini. Za svoje delo je prejel več nagrad in nominacij. Živi in ustvarja v Ljubljani.
Pogovor bo vodil kipar Anže Sever.
Več o dogodku
Delavnica enkratnih spomenikov
Osrednja tema delavnice bo spomenik in njegov razvoj skozi zgodovino. Udeleženci bodo samostojno ali v skupinah zasnovali koncept spomenika ter za izdelavo uporabili različne medije in materiale (od risbe do objekta ali celo animacije).
Pod vodstvom mentorja bodo razvili skupen koncept, kako domačinom približati javne spomenike in kipe ter kako spodbuditi zanimanje za kiparstvo kot umetniško prakso. Delavnico bo vodil kipar Mihael Novak.
Primerno za starejše od 12 let.
Več o dogodku
Square Waltz
Poletne kulturne prireditve 2019
Avstrijska glasbena zasedba, ki igra "Word glasbo".
Razmislite, kar bi pričakovali od dunajskega ansambla, ki ima valček celo v imenu – in potem pozabite vse. Kvadratni valček kvadrira trikotnik, potiska kroge v elipso in pretvarja vsako piramido v obliko dunajske katedrale. V goste prihaja unikatna akustična in prava novodobna (World music) glasba z Dunaja. Njihove izvirne skladbe, na katere vplivajo jazz in ljudska glasba, so dopolnjene z gorečimi improvizacijami ter so večplastne zgodbe o prestolnici glasbe. Skupino Square Waltz sestavljajo violinistka in avtorica Maria Salamon, basist in avtor Hannes Laszakovits ter multiinstrumentalist in avtor, ki muzicira na tolkala, klarinet, flavto, ukulele in harmoniko, Marc Bruckner.
Koncert pripravljamo v sodelovanju z Avstrijskim kulturnim forumom iz Ljubljane.
V primeru slabega vremena bo koncert v Domu kulture Velenje.
Več o dogodku
Javno vodstvo po razstavi Borisa Beje
V četrtek, 8. avgusta 2019, bo ob 17. uri v Galerije Velenje potekalo javno vodstvo po aktualni razstavi kiparskih objektov akademskega kiparja BORISA BEJE z naslovom TIŠINA V ČASU HRUPA.
Več o dogodku
Poletne počitniške delavnice za odrasle
To poletje v Galeriji Velenje pripravljamo sklop poletnih počitniških delavnic tudi za odrasle obiskovalce. Razdeljene bodo na dva dela, in sicer bomo v ponedeljek in torek ustvarjali na temo UMETNIŠKA GRAFIKA, kjer bomo spoznali, kako narediti večbarvni linorez, sreda in četrtek pa bosta namenjena UPORABNI GRAFIKI in tisku na tekstil, s pomočjo katerega si bomo izdelali nekaj lepega za naš dom. Vabljeni, da se pridružite ustvarjalnemu poletju v galeriji! Delavnice bodo potekale od 17.00 do 19.00.
Primerno za odrasle. Zaželene so prijave na info@galerijavelenje.si ali 03/828 00 10.
Več o dogodku
Koncert v atriju Galerije Velenje
Laura Krajnc in Sven Horvat sestavljata duo Zajtrk. Ona igra violino in tamburin, on kitaro. Pojeta oba. S svojo glasbo ljudem ne želita prigovarjati, kaj si naj mislijo, ampak namigujeta, o čem bi morali razmišljati. Lansko poletje sta izdala svojo prvo ploščo Pričutenja, ki poslušalca prek komedije zapelje do tragedije, otroške navihanosti in južnjaškega temperamenta. V nekaterih skladbah je v središču instrumentalna pripoved, pri drugih pa petje prehaja v govorjeno besedilo, mestoma celo v igro, gledališki dialog. Njune skladbe so peta tendenčna, satirična in hudomušna poezija, ki jo piše Laura. Umetnika naravnost priznavata, da se bolje znajdeta v intimističnem glasbenem vzdušju, saj bleščice in nastopaštvo niso njun stil. Zavedata se, da se jima z izogibanjem velikim komercialnim prireditvam na svetovne odre najbrž ne bo uspelo povzpeti, a ju to ne moti.
V primeru slabega vremena bo koncert v Galeriji Velenje.
Več o dogodku
Futuristična krajina
Ob aktualni razstavi Podtaknjenci bo v Galeriji Velenje potekala slikarska delavnica na temo futuristične krajine, ki je pogost motiv v delih slikarja in avtorja razstave Aleksija Kobala. Navdih za ustvarjanje bomo iskali v umetnikovih delih ter se dotaknili pojmov, kot so avantgarda, futurizem in sodobna umetnost. Delavnico bo vodila akad. slik. Uršula Skornšek. Vabljeni k ustvarjanju!
Primerno za odrasle in otroke, starejše od 12. leta.
Več o dogodku
Jezerske slikarije
Vabljeni, da se z Galerijo Velenje v čudovitem ambientu pod krošnjami dreves podate v doživljajski svet ustvarjanja, kjer boste spoznali likovno tehniko akvarela in naslikali idilično krajino ob Velenjskem jezeru. Delavnica je primerna za male in velike ustvarjalce.
Delavnica bo potekala 9.00 - 13.00
Več o dogodku
Nagajive fasade mesta
Fasada je ogledalo in karakter vsake hiše. Vabljeni na ustvarjalno delavnico, kjer bomo izdelali pročelja mestnih stavb in z barvitim okrasjem ustvarili novo kreativno podobo našega mesta. Delavnica bo potekala 9.00 – 12.00 in 16.00 - 19.00
V primeru slabega vremena igrarije odpadejo.
Več o dogodku