Arhiv
Javno vodstvo po razstavi Metke Kavčič
V dvajsetletnem umetniškem delovanju kiparke, restavratorke in konservatorke Metke Kavčič se je zvrstilo precejšnje število nizajočih in dopolnjujočih se ciklusov. Na aktualni razstavi, katere kustosinja je mag. Milena Koren Božiček, je predstavljenih pet ciklusov, ki kiparko pregledno in celostno prezentirajo. Po razstavi bo vodila Kornelija Križnič.
Več o dogodku
Predstavitev pedagogike montessori
V Galeriji Velenje smo pričeli z montessori uricami za predšolske otroke, ki bodo na sporedu vsak mesec. Toda kaj sploh je pedagogika montessori? Kako izgledajo montessori materiali in kaj je njihova posebnost? Kaj pomeni "svoboda znotraj meja"? Dobrodošli vsi, ki bi želeli izvedeti več. Z vami bo Ajda Hudej, pedagoginja montessori 3-6.
Več o dogodku
Javno vodstvo po razstavi Valovanja linij Milene Gregorčič
Magistrica slikarstva, grafičarka, ilustratorka in oblikovalka Milena Gregorčič se je rodila leta 1952 v Ljubljani. Obiskovala je ljubljansko srednjo Šolo za oblikovanje, kjer je maturirala na oddelku za grafiko. Študij je nadaljevala na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani na oddelku za slikarstvo, kjer je leta 1976 diplomirala. Podiplomski študij je nadaljevala na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani na specialki za grafiko pri prof. Marjanu Pogačniku in Zvestu Apolloniju, kjer je magistrirala leta 1978. Zaposlena je bila na Slovenskih železnicah, kjer je delala na področju oblikovanja celostne grafične podobe. Svoja dela je predstavila na številnih samostojnih in skupinskih razstavah doma in v tujini. Od leta 1976 je članica Društva likovnih umetnikov Ljubljana v Zvezi društev likovnih umetnikov Slovenije. Živi in dela v Ljubljani.
Več o dogodku
Pogovor z Mitjem Čandrom
Ob slovenskem kulturnem prazniku bomo v Galeriji Velenje gostili Mitjo Čandra, avtorja romana Slepec, ki je konec leta 2019 izšel pri založbi Litera. Z Mitjem Čandrom, literarnim komparativistom, esejistom, urednikom, pisateljem, scenaristom in dramaturgom, se bo na praznični dan o knjigi ter o kulturi nasploh pogovarjala Uršula Menih Dokl.
Galerija Velenje bo v soboto, 8. februarja 2020, odprta od 10. do 19. ure.
Več o dogodku
Predstavitev knjige Petra Rezmana: Mesto na vodi
Pogovor bralk in bralcev s pisateljem romana Mesto na vodi Petrom Rezmanom. Njegov peti roman zaokroža njegov »knapovski opus«. Od prve objave njegovih rudarskih pesmi v Informatorju RLV mineva že 40 let, knapovska izkušnja pa je zaznamovala njegove tri pesniške zbirke, dve knjigi kratkih zgodb in pet romanov. V zadnjem je pisatelj zgradil stoletni lok čez prejšnja dela in segel v leto 2060, ko bo gotovo konec velenjske »knapovščne«.
Na pogovor bodo organizatorji in avtor povabili tudi nekaj gostov, ki poznajo in prepoznavajo Rezmanov literarni opus.
Več o dogodku
Okrogla miza: Pogovarjajmo se o Velenju
Klub arhitektov Saša regije (KASR) želi ob 60-letnici Velenja v pogovoru z gosti različnih strokovnih usmeritev odpreti razpravo o mestu: kaj so njegove vrednote, na kakšen način jih lahko posameznik s svojim strokovnim delom neguje in nadgrajuje ter kakšna bi lahko bila vizija mesta.
Pogovor bosta vodili Saša Piano in Aleksandra Dolenec Gojević.
Več o dogodku
Zgodovina umetniške fotografije
O umetniški fotografiji bo predaval dr. Boris Gorupič.
Na Filozofski fakulteti v Ljubljani je pridobil naziva profesor umetnostne zgodovine in univerzitetni diplomiran sociolog kulture. Leta 2013 je bil promoviran v doktorja znanosti na Fakulteti za humanistične študije na Univerzi na Primorskem. Pri mentorju prof. dr. Alešu Erjavcu je zagovarjal temo z naslovom Fotografija med modernizmom in postmodernizmom.
Več o dogodku
Ilustracija v času, ki na avtocesti informacij drvi mimo nas
Ilustracija ni (!) spregledano področje vizualne umetnosti. Besedila prevaja v podobe, a tudi sama zase predstavlja vrhunsko umetnino. Spremlja nove likovne rešitve, saj ilustratorji ves čas prenavljajo slikarske tehnike, uvajajo elemente filma, stripa, animiranega filma, elektronskih medijev in drugih sodobnih tehnologij. Slovenska knjižna ilustracija je zelo raznolika in inovativna, ima pa tudi odgovorno vzgojno in izobraževalno vlogo, še posebej v času, ki na avtocesti informacij drvi mimo nas. Praznino morda vidimo mi, ki nismo odrasli ob nenehnih sintetičnih dražljajih, ki bi sevali v nas iz napravic, ki so postale del naših dlani. Praznine nove generacije ne vidijo. Zanje je to del sveta, kakšnega živijo in kakršnega poznajo. Prav zato je ta likovna zvrst vse bolj pomembna za vzgojo mladih generacij.
Več o dogodku
Na limonadi z Borisom Bejo
Boris Beja (1986) je najprej diplomiral na Naravoslovnotehniški fakulteti v Ljubljani, smer Grafična tehnika, in nadaljeval študij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, kjer je diplomiral leta 2013 na oddelku za kiparstvo. V zadnjih letih je imel več samostojnih razstav in sodeloval na številnih skupinskih predstavitvah doma in v tujini. Za svoje delo je prejel več nagrad in nominacij. Živi in ustvarja v Ljubljani.
Pogovor bo vodil kipar Anže Sever.
Več o dogodku
Javno vodstvo po razstavi Borisa Beje
V četrtek, 8. avgusta 2019, bo ob 17. uri v Galerije Velenje potekalo javno vodstvo po aktualni razstavi kiparskih objektov akademskega kiparja BORISA BEJE z naslovom TIŠINA V ČASU HRUPA.
Več o dogodku
Hibridizacija živosti
V predavanju bo predstavila svoje raziskave v povezovanju znanosti, umetnosti in tehnologije skozi prezentacijo svojih umetniških in tehnoloških del, ki izhajajo iz umetniške in znanstvene platforme povezane z družbenimi aktualizacijami. Najnovejša dela so kreirana s socialno robotiko in osredotočena na androidno znanost. Predstavljena bo tudi promocija z BCI aparatom.
Intermedijska umetnica Maša Jazbec je o svojem delu predavala na UCLA – Design Media Arts department, DEWEsoft summer school, School of Integrative and Global Majors Tokyo forum, Rhizomatiks research – Flying Tokyo event, Large space Tsukuba opening symposium, Rikkyo University Tokyo, Sonica Artist Talk in TEDx Trg svobode. Znanstveno raziskovalne naloge je predstavila na strokovnih konferencah, kot so CHI 2016, Consciousness Reframed 2016, ISEA 2017, Human robot Interaction 2017 in Systems Man and Cybernetics 2017.
Od leta 2018 je gostujoča profesorica na oddelku Interface Culture Univerze za umetnost in dizajn v avstrijskem Linzu.
Več o dogodku
Javno vodstvo po razstavi Rika Debenjaka
Po razstavi bo vodila avtorica razstave mag. Breda Škrjanc
Več o dogodku
Vodstvo za otroke
Ančka Gošnik Godec je ena izmed najbolj znanih in prepoznavnih slovenskih ilustratork, ki je v svoji karieri z ilustracijami obogatila že več kot sto slikanic in otroških knjig. Kdo ne pozna Muce copatarice, Mamke Bršljanke, Lučke Regrat ali Zelišča male čarovnice ter mnoge druge pravljice in pesmice, ki jih je ilustrirala z neverjetno domišljijo in natančnostjo. Ob sprehodu med ilustracijami bomo prebrali tudi kakšen odlomek iz pravljice ali pesmico.
Primerno za otroke od petega do desetega leta.
Več o dogodku
Javno vodstvo po razstavi Ančke Gošnik Godec
Ančka Gošnik Godec je v svoji bogati ustvarjalni karieri ilustrirala več kot 120 knjig za otroke in mladino. Veliko knjig z njenimi ilustracijami je bilo prevedenih v več tujih jezikov. Iz svoje bogate zbirke ilustracij je pripravila več kot 30 razstav doma in v tujini. Za svoj ilustratorski opus je prejela številne domače in tuje nagrade. Po razstavi bo obiskovalce vodila Kornelija Križnič.
Več o dogodku
Javno vodstvo po razstavi Velika črta
Javni sklad RS za kulturne dejavnosti je v Galeriji Velenje postavil zanimivo državno razstavo 45 avtorjev z naslovom Velika črta. Vabljeni na voden ogled po razstavi.
Po razstavi bo vodil akad. slik. Janez Zalaznik.
Več o dogodku