Arhiv
Inventura 25, Batičev odzven v sodobnem času in Interierji slovenskih ladij s Stojanom Batičem
V spodnjih prostorih galerije bo na ogled Inventura 25. Tradicionalna razstava del dijakov umetniške gimnazije likovne smeri Gimnazije ŠC Velenje je že 25. edicija pomladnega druženja dijakov v Galeriji Velenje. Dela, ki bodo razstavljena, so nastala v šolskem letu 24/25 pri strokovnih predmetih risanje in slikanje, predstavitvene tehnike, bivalna kultura, likovna teorija, plastično oblikovanje in osnove varovanja dediščine pod mentorstvom profesorjev: mag. Nataše Tajnik Stupar, Aleksandre Dolenec Gojević, Uršule Skornšek in Jureta Markote.
V zgornjih prostorih galerije bosta na ogled hkrati dve razstavi. Razstavo z naslovom Batičev odzven v sodobnem času so zasnovali študenti Naravoslovnotehniške fakultete, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, Katedra za informacijsko in grafično tehnologijo pod mentorstvom Borisa Beje. Med letoma 2022 in 2025 so raziskovali, kateri likovni elementi in vsebinski poudarki Batičevih del jih osebno nagovarjajo. Pri predmetu Osnove likovnega izražanja so se ukvarjali z iskanjem novih oblik ali izrazov, z navdihi, s procesi snovanja novega umetniškega dela in kako v svet, ki se zdi prepoln podob, še lahko dodamo svežo, zanimivo, angažirano izjavo. Te izjave so iskali v Spominskem ateljeju Stojana Batiča in v urbanem prostoru, kjer nas umetnik nagovori s svojimi prenekaterimi deli v glini ali bronu. Razstava predstavlja izbor zaključenih študentskih projektov.
V zgornjem delu galerije si bo možno ogledati še eno razstavo z naslovom Interierji slovenskih ladij s Stojanom Batičem. V letu 2024 smo obeležili 70 let od priključitve Primorske k matični domovini, 70 let od ustanovitve pomorskega podjetja Splošna plovba in 70 let od nakupa prve čezoceanske ladje. Splošna plovba Piran je imela v svoji floti številne ladje, med njimi je med svetovnimi morji plula tudi ladja z imenom Velenje. Motorna večnamenska ladja je bila zgrajena v Osaki na Japonskem, leta 1976. Razrezana je bila leta 1998 v Indiji. Študenti Naravoslovnotehniške fakultete, Oddelka za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje so pod vodstvom Borisa Beje raziskovali umetniško zapuščino Stojana Batiča v javnem prostoru in v umetniški zbirki Splošne plovbe Piran. Projekt je raziskoval pomorsko dediščino, s čimer so si zadali izziv, kako fotografsko gradivo preoblikovati v virtualno prostorsko izkustvo sodobnemu muzejskemu obiskovalcu. Med njimi na slovenskih ladjah srečamo kiparske rešitve Stojana Batiča, ki je s svojim značilnim kiparskim izrazom in rokopisom opremil ladje Trbovlje (1959), Bela Krajina (1961), Ljubljana (II) (1964), Ljutomer (1965), Postojna (1967), Portorož (1967), Kras (1968). Razstavljajo Eva Lap, Žiga Ceglar, Lan Fabjan, Marko Stražar, Tis Loris Lavrič, Boris Beja.
Vstop je prost!
Več o dogodku
Razstava AH ČB fotografa Arneta Hodaliča
Razstava AH ČB predstavlja izjemen opus svetovno priznanega fotografa Arneja Hodaliča. Na ogled so skrbno izbrane črno-bele fotografije, ki zajemajo različne tematike in prizore iz številnih držav in kultur, ki jih avtor že desetletja raziskuje in dokumentira.
Vsaka podoba pripoveduje svojo zgodbo – od reportažnih prizorov do subtilnih uličnih trenutkov, ki odražajo raznolikost kultur, ljudi in okolij. Črno-bela tehnika poudarja moč vizualnega pripovedovanja ter omogoča globlji vpogled v svet skozi avtorjeve oči. Razstavo dopolnjujejo citati iz njegovih številnih intervjujev in izjav v različnih medijih, ki obiskovalcu ponudijo še globlji vpogled v Hodaličev način razmišljanja, ustvarjalni proces ter njegov odnos do fotografije in sveta, ki ga beleži skozi objektiv že skoraj štirideset let.
Več o dogodku
RAZ DVA TRI, Sanja Nešković Peršin
V Galeriji Velenje odpiramo razstavo z naslovom RAZ DVA TRI umetnice Sanje Nešković Peršin. Razstava skozi tri avtorske projekte – Točka. Brez povratka., Skrito in Trenutek pred tem prikazuje, kaj je umetnost onkraj dosežkov in kaj balet onkraj vlog. Ne zamudite edinstvene priložnosti, da vse to doživite v vsej njeni ranljivosti, lepoti in minljivosti. Razstava bo odprta do 12. 4. 2025. Veselimo se vašega obiska!
Projekt Točka. Brez povratka. predstavlja prelomni trenutek, ko se umetnik ne more več vrniti v prejšnje stanje – plesalka ujeta med plašči preteklosti, med vlogami, ki so bile, in tistimi, ki še čakajo. Skrito odpira vrata v zaodrje baleta, kjer vsakdanje drobne geste in treningi razkrivajo resnično naravo umetniškega poklica. Trenutek pred tem pa osvetli hip pred nastopom, tisto napetost, ko se v enem trenutku zgoščajo vse izkušnje, vsi neuspehi in vse zmage.
Sanja Nešković Peršin je svojo kariero posvetila baletu – od prvih plesnih korakov do vloge solistke, koreografinje in umetniške vodje baleta SNG Opera in balet Ljubljana. Po upokojitvi leta 2021 je zasnovala triptih RAZ DVA TRI, v katerem se posveča tistemu, kar ostaja nevidno – delu, disciplini, čakanju in minljivosti umetniškega izraza.
Razstava RAZ DVA TRI ni le vpogled v balet, temveč v širše vprašanje umetnosti – kaj ostane, ko se ugasnejo odrske luči in ko telo ni več orodje popolnosti, temveč nosilec zgodbe.
Foto: Atej Tutta
Več o dogodku
Zgrešeni pogledi avtorjev Anžeta Severja in Toma Staniča
Večmedijska razstava umetnikov Toma Staniča in Anžeta Severja, na kateri bodo predstavljena njuna skupna dela.
Projekt opozarja na meje človeškega razumevanja: narava nas ignorira, tehnologija presega naše dojemanje, pogledi pa pogosto zgrešijo bistvo. V ospredju so razmerja med človekom, tehnologijo in naravo, ki jih prepletajo odtujenost, fascinacija in preseganje človeškega. S prostorskimi inštalacijami in konceptualnim pristopom avtorja ustvarjata edinstven dialog med prostorom in idejo, raziskujeta dimenzije časa, prostora in percepcije.
Več o dogodku
Metafizika barve avtorja Wilhelma Heiligerja
Na pregledni razstavi bo celovito predstavljen raznolik in izrazno bogat opus Wilhelma Heiligerja, ki zajema slikarstvo, dela na papirju, fotografijo in skulpturo. Na ogled bodo izbrana dela, ki značilno zaznamujejo razvojne usmeritve avtorjeve likovne misli, njegova nenehna ustvarjalna iskanja in raziskovanja skozi pet desetletji delovanja. Razstava bo opozorila na vse značilnosti Heiligerjeve ustvarjalnosti in ponudila vpogled v kompleksnost njegovega umetniškega delovanja. Razstava v Galeriji Velenje je del velikega razstavnega projekta, ki je bil doslej predstavljen že v Mestni galeriji Nova Gorica, Galeriji Rika Debenjaka Kanal, Galeriji Instituta »Jožef Stefan« v Ljubljani in galeriji Kulturnega centra Lojze Bratuž v Gorici (Italija). Razstava bo na ogled do 25. januarja 2025. Kustosinja razstave: Pavla Jarc
Foto: Damjan Švarc
Več o dogodku
Rastlinsko / Plant-based avtorice Tilyen Mucik
Razstavo v sklopu projekta 'Plant-based / Rastlinsko' nadgrajuje botanično fotografijo s kombiniranjem podob in organskega materiala. Avtorica razstave, umetnica Tilyen Mucik, od leta 2018 uporablja klorofilni proces, pri katerem s sončno svetlobo 'odtisne' motive rastlin na listih. Projekt je začela s sajenjem rastlin, ki jih nato uporablja kot motive. Dela se predstavljajo kot reprodukcije ali dejanski rastlinski listi, vliti v epoksi smolo. Klorofilni postopek je alternativna fotografska tehnika, ki zahteva čas, potrpežljivost in povezovanje z naravo.
Več o dogodku
Intermedijska razstava: konStruktivno naprej
Intermedijska razstava konStruktivno naprej bo med 17. oktobrom in 2. novembrom v Galeriji Velenje na ogled ponovno postavila izbrana umetniško-raziskovalna dela in odprla kritični pogled na presečišče znanosti, umetnosti, tehnologije in družbe.
Mladinski center Velenje je v letu 2023 zaključil s projektom konS ≡ Platforma za sodobno raziskovalno umetnost, a želi lokalni skupnosti še naprej ponujati dostop do raznolikih aspektov kolaboracije znanosti in umetnosti.
Razstava bo sestavljena iz petih del, ki bodo v ospredje postavljala tematiko sobivanja z nečloveškim. Dodatni program zajema glasbeni performans, intermedijsko delavnico za otroke in delavnico za odrasle, diskusijo ter voden ogled z razlago.
Več o dogodku
Razstava "Stupica - Od dedka do vnukinje"
Razstava »Stupica – od dedka do vnukinje« v Galeriji Velenje bo osredotočena na vpliv, ki so ga imeli dedek Gabrijel, mama Marija Lucija in babica Marlenka na umetniško pot Hane Stupica. Hana bo predstavila, kako so jo navdihovale dedkove slike, mamin zasanjan svet domišljije in babičina ustvarjalnost. Razstava bo prikazovala, kako se je Hani skozi generacije preneslo umetniško znanje in navdih. Poudarjena bo medsebojna povezanost družinskih članov in njihov vpliv na Hanin razvoj kot umetnice. Obiskovalci bodo lahko videli, kako so družinski vplivi oblikovali Hanin edinstven slog in umetniški izraz.
Razstava bo na ogled do 12. oktobra. Vstop je prost!
Več o dogodku
Nekaj, kar ne zbledi čez noč - izbor del iz zbirke Koroške galerije likovnih umetnosti
Spoštovani ljubitelji umetnosti,
vljudno vabljeni na ogled razstave Nekaj, kar ne zbledi čez noč - izbor del iz zbirke Koroške galerije likovnih umetnosti.
Na temeljih mednarodnih razstav, ki so v 60. in 70. letih potekale pod pokroviteljstvom Organizacije združenih narodov, je v Koroški galeriji likovnih umetnosti začela nastajati specifična zbirka, ki naslavlja predvsem družbene probleme, kot so vojna, migracije, socialne neenakosti. Humanistične vrednote so usmerjale nadaljnje širjenje zbirke, ki trenutno šteje več kot 3.400 del tujih in domačih umetnikov, od katerih je posebna pozornost namenjena koroškim avtorjem ter večjim sklopom del Jožeta Tisnikarja, Bogdana Borčića, Valentina Omana, Franca Bernekerja, Pina Poggija in Štefana Planinca. Sodelovanje med Galerijo Velenje in Koroško galerijo likovnih umetnosti je nastalo v sklopu projekta Zbirke v gibanju, s katerim je KGLU sprožila izmenjavo zbirk med muzeji in galerijami po Sloveniji in kontinuirano poteka od leta 2016.
Umetnice in umetniki na razstavi: Nika Autor, Mirsad Begić, Rudi Benetik, Werner Berg, Franc Berhtold, Maria Bonomi, Bogdan Borčić, Peter E. Clark, Jože Ciuha, Dragica Čadež, Matej Čepin, Katja Felle, Chu Gene, Gustav Gnamuš, Deisler Guillermo, Peter Hergold, Zdenko Huzjan, Gustav Januš, Frederik Kahendra, Marko Lipuš, Lojze Logar, Stanislav Makuc, Jure Markota, Štefan Marflak, Zoran Mušič, Rade Nikolić, Zoran Ogrinc, Valentin Oman, Karel Pečko, Štefan Planinc, Pino Poggi, Luka Popič, Maja Pučl, Natalia Rappensberger, Tjaša Rener, Bruno Rinaldi, Isa Rosenberger, Priyanto S., Romero Walter Solon, Lucija Stramec, Ive Šubic, Ono Tadashige, Jože Tisnikar, Makoto Uoeno, Victor Vasarely, Vladimir Veličković, Sašo Vrabič, Karl Vouk, Hermann Walenta, Toon Wegner, Ossip Zadkine.
Naslovnica: Jože Tisnikar, Sprevod vran, 1974, olje na platno, 130 x 97 cm.
Razstava bo na ogled do 17. 8. 2024. Vstop je prost!
Več o dogodku
Peter Giodani, Gold Rush / a lucid daydream
Spoštovani!
V četrtek 4. aprila 2024, vas ob 18. uri prijazno vabimo v Galerijo Velenje na odprtje razstave »Gold Rush / a lucid daydream« fotografa Petra Giodanija. Serija fotografij nas vodi skozi poetično iskanje občutka kot odziv na razumsko mrzlico človeške težnje po odgovorih. Sam proces nastajanja fotografij spremlja subjektivnost načrtovane umestitve v prostor in objektiven element slučajnosti centralnega motiva, ki avtorja spremlja skozi celotno serijo; v nastajanju od leta 2017. Zgodba se gradi preko neponovljive hipnosti prostorskih instalacij, ki kot takšne prepletajo trenutke emotivnosti z njihovo neizbežno minljivostjo. »Vsi ti trenutki bodo izgubljeni v času, kakor solze v dežju.« Roy Batty/Bladerunner Veselimo se vašega obiska.
Kustos razstave: Matic Veler Produkcija razstave: desnahemisfera Razstava bo odprta do 11. maja 2024. Naslovnica: Gold Rush_frame 01, Peter Giodani |
Več o dogodku
Urška Stropnik Šonc: Pikaste, pisane …
Poznavalci in ljubitelji likovne umetnosti ter bralci otroške literature prepoznajo Urško Stropnik Šonc po njenih suverenih, a preprostih, ploskovito koloriranih in črtnih risbah, ki so polne sončno rumenih tonov, sveže vedrine in zračnosti. Njen slog ostaja nespremenjen, saj se predstavlja v ohranjanju enostavnega likovnega izražanja. V njenih ilustracijah prepoznamo eno najbolj življenjskih, prodornih in trdno ugnezdenih ustvarjalk te discipline likovne umetnosti.
Razstava bo odprta do 4. oktobra 2023.
Več o dogodku
Raziskovanje ilustracij Urške Stropnik Šonc
Vabimo vas, da v času razstave in posebej v času Pikinega festivala obiščete galerijo, kjer smo vam pripravili bogat in zanimiv program za družine in otroke.
Ob razstavi ilustracij Urške Stropnik Šonc smo pripravili več interaktivnih postaj za samostojno raziskovanje razstave in ustvarjanje mlajših obiskovalcev ob:
- iskanju napak,
- sestavljanju velikih puzlov z junaki iz slikanic,
- branju knjig v bralnem kotičku in
- ustvarjanju ilustracij v galerijskem kotičku.
- V atriju galerije si lahko ogledate Piko in njene prijatelje, ki jih je ustvarila Urška Stropnik Šonc.
Več o dogodku
Pika in časovni stroj, razstava Pikinega likovnega natečaja
Od sobote, 9. septembra, bodo v KU-KU galeriji razstavljena otroška likovna dela, ki so prispela na razpis Pikinega likovnega natečaja z naslovom Pika in časovni stroj.
Pika je pogumna in nagajiva deklica, ki živi po lastnih pravilih in v sebi nosi skrivnostno moč domišljije. Vsak dan je zanjo nova dogodivščina. Ker zelo rada potuje in raziskuje, se je Pika podala na prav posebno pustolovščino in postala časovni popotnik ter odpotovala daleč nazaj v preteklost.
V tem duhu so otroci ustvarili likovna dela v nenavadnih tehnikah, motivih in likovnih kombinacijah.
Razstavo si lahko ogledate do 4. oktobra 2023.
Več o dogodku
Carol Muthiga-Oyekunle, “ARMOUR / AMOUR”
V barvitih grafikah umetnice, ki prihaja iz Pariza in je kenijsko-ameriških korenin, bo mogoče videti ženske portrete, ki jih umetnica prikazuje kot simbolične bojevnice, ki izžarevajo moč in veselje. S poudarkom na feminizmu želimo z njenimi pozitivno obarvanimi deli javnosti približati problematiko diskriminacije žensk.
Umetnica s kombiniranjem digitalnih in mešanih tehnik kolaža s fotografijo in živimi grafičnimi elementi spretno prepleta tehnike za ustvarjanje drznih in briljantnih portretov svojih ženskih subjektov. Umetnost, ki nastaja, prikazuje teme iz preteklosti, sedanjosti in namišljene prihodnosti, ter nastavlja ogledalo patriarhalni družbi.
Razstava bo odprta do 26. avgusta. Vljudno vabljeni!
Več o dogodku
Inventura 23 in Klemen Zupanc, Schalar See 1413
V Galeriji Velenje bodo odprli dve razstavi: v spodnjem nadstropju tradicionalno razstavo likovnih del, ki so jih v tem šolskem letu ustvarili dijaki Umetniške gimnazije Velenje - likovne smeri z naslovom INVENTURA 23, v zgornjem nadstropju pa razstavo akademskega slikarja Klemna Zupanca z naslovom Schalar see 1413.
Dijaki se predstavljajo z deli, ki so jih ustvarili pri predmetih risanje in slikanje, likovna teorija, predstavitvene tehnike, osnove varovanja dediščine, plastično oblikovanje in bivalna kultura. Razstavo vsako leto dijaki tudi sami oblikujejo in postavljajo pod mentorstvom profesorjev strokovnih predmetov.
Klemen Zupanc je slikar mlajše generacije, ki za izhodišče svojega ustvarjanja pogosto jemlje plehkosti vsakdana ter ustaljenih načinov bivanja in delovanja v sodobni družbi. V okviru svoje satirične razstave v Galeriji Velenje bo umetnik predstavil stalno zbirko priznanega muzeja za arheologijo jezerske favne Musée de Schalar, ki se osredotoča na življenje Škalarja, šaleške jezerske pošasti, katere obstoj je dolga leta veljal za ljudsko legendo.
Razstavi bosta na ogled do 17. junija 2023.
Več o dogodku