Arhiv



Razstave pon., 15. april 2019, ob 16:00
Velike umetnine malih umetnikov

Velike umetnine malih umetnikov

V Galeriji Velenje smo v mesecu marcu in aprilu za naše mlajše obiskovalce pripravili likovni tečaj, ki ga je vodila prof. likovne umetnosti Nina Cvirn.

V sklopu šestih srečanj smo spoznali pestrost likovnih pristopov in se ustvarjalno odzvali na likovna dela različnih likovnih obdobij. Cilj tečaja je bil otrokom približati umetnost in njeno raznolikost na zabaven in kreativen način.


Več o dogodku
Razstave od čet., 21. februar 2019 do sob., 30. marec 2019
Pod svobodnim soncem

Pod svobodnim soncem

Stojana Kneževića in Dominika Mahniča

Velenje, 12. februar 2019 – V četrtek, 21. februarja, bomo ob 19.00 uri v Galeriji Velenje odprli slikarsko in video razstavo STOJANA KNEŽEVIĆA in  DOMINIKA MAHNIČA 

Pod svobodnim soncem. Akademska slikarja že nekaj let raziskujeta možnosti žanra krajinskega slikarstva. Medtem ko Mahnič krajino slika izključno na prostem, Knežević ustvarja tudi v ateljeju.

Na odprtju bo igral Luka Loštrek, saksofon.


Stojan Knežević se z žanrom krajine vse intenzivneje ukvarja od leta 2012, služi pa mu kot skupni imenovalec za njegov raznolik pristop k slikarstvu. Senzorna podoba ponuja uravnoteženost med občutki, realnostjo in odsevi vidnega. Slike globalno ustvarjajo svetlobni učinki in razmerja prostorov v dramatičnih trenutkih in v ustvarjanju odnosov med razširjanjem in odmikanjem ter izžarevanjem. Teksture slike tvorijo barvna in svetlobna konstrukcija ter svetlobno žarenje, ki se stikajo, spajajo ali odbijajo s svetlenjem slikovne površine, z lastno energijo in svežino vstopne svetlobe.

Dominik Mahnič bo razstavil izbrane krajine, narejene v različnih tehnikah, svoje umetniške knjige ter »speed painting« animacije v video formatu. Vsem tem delom je skupno, da so nastala s »plain air« pristopom (slikarstvo na prostem), ki ga goji od leta 2010. V svojih delih poskuša predvsem vzpostaviti darežljiv mir. Erozija naivnega pogleda onemogoča, da bi se njegova »optična« akumulacija ujela v nanos neke spekularne matrice, pri kateri bi šlo za preprosto jaz – ti dia-logiko  (odsevi oblakov, neba recimo tu niso metonimije narcisoidnega samozrenja »subjekta«, avtorja ali, čisto preproste, »tebe, ki si tu in (se) gledaš«).

 

STOJAN KNEŽEVIĆ se je rodil leta 1979 v Slovenj Gradcu. Po šolanju na Gimnaziji Velenje je opravil nekaj letnikov likovne pedagogike na Pedagoški fakulteti v Mariboru, nato pa študiral slikarstvo na ALUO v Ljubljani pod mentorstvom Emerika Bernarda in Hermana Gvardjančiča, kjer je leta 2007 tudi diplomiral. Svoja dela je razstavljal na samostojnih in skupinskih razstavah doma in v tujini. Zadnjih 25 let ustvarja tudi avtorsko glasbo, ki jo je v različnih zasedbah ter pod lastnim imenom predstavil na več albumih, EP-jih in singlih, v živo pa je nastopal z nekaterimi ključnimi imeni slovenske in ex-YU alternativne glasbene scene (turneja Klubskega maratona Radia Študent, Festival In Memoriam Peter Hafner, Festival Nasedlega kita, Tresk! ...). Živi in ustvarja v Velenju in Topolšici. Leta 2005 je prejel priznanje Akademije za likovno umetnost in oblikovanje, leta 2007 pa nagrado Akademije za posebne umetniške dosežke.

 

DOMINIK MAHNIČ se je rodil leta 1981 v Postojni. Po končani Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo v Ljubljani je nadaljeval študij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, kjer leta 2008 diplomiral ter si leta 2013 pridobil naziv magister umetnosti, smer vide, pod mentorstvom prof. Sreča Dragana. En semester je svoje znanje poglabljal tudi na Wanganui School of Design na Novi Zelandiji. Prvo samostojno razstavo je imel v Knjižnici Logatec leta 1996, od takrat dalje pa je razstavljal in sodeloval doma in v tujini s posamezniki ter društvi ArtNetLab, Ljudmila, Biotehna, Kukla, Hacteria, Mota ... S svetlobno gverilo je raziskoval možnosti optičnih medijev v povezavi s spominom. Od leta 2014 zelo veliko sodeluje s Cirkulacijo2. Je ustanovitelj mednarodne zveze mestnih lovcev, videast, ulični umetnik, izdelovalec, intermedijski umetnik in slikar. Velenjski publiki se je v zadnjih letih kot videast že večkrat predstavil (npr. s Kuklo, Skeleteniumom v Rdeči dvorani ter Cirkulacijo2 na festivalu Kunigunda).

 


Več o dogodku
Razstave od čet., 10. januar 2019 do sob., 16. februar 2019
Riko Debenjak, Pregledna razstava

Riko Debenjak, Pregledna razstava

Razstava Rika Debenjaka prinaša celovit pregled njegove ustvarjalnosti v grafiki, ki ji je posvetil največji del življenja. Uvrščamo ga med najpomembnejše predstavnike eksperimentalne grafike v Sloveniji in v kontekst »ljubljanske grafične šole«, če tako imenujemo specifiko grafičnega oddelka ljubljanske likovne akademije. Prav Debenjak je bil poleg Pogačnika, Makuca, Preglja, Borčiča, Maraževe, Bernika, Jemca in Hoza eden njenih bolj opaznih protagonistov. Poleg grafik, slik in ilustracij razstava prinaša še matrice (jedkane plošče) posameznih grafik, ki so izjemno razkritje procesa nastanka grafike. Debenjaka lahko povezujemo tudi z Velenjem, saj je za Dom kulture Velenje leta 1961 naredil monumentalen mozaik Razvoj gledališča.


Več o dogodku
Razstave od čet., 13. december 2018 do sob., 5. januar 2019
Galerijska umetniška promenada

Galerijska umetniška promenada

PRODAJNA RAZSTAVA LIKOVNIH DEL

V času prihajajočih praznikov in obdarovanj Galerija Velenje že drugo leto zapored pripravlja bogato prodajno Galerijsko umetniško  promenado izdelkov različnih ustvarjalcev SAŠA regije in tistih, ki so s svojim delovanjem vanjo močno vpeti. S tem galerija uresničuje še enega od svojih osrednjih ciljev delovanja – približati umetnost domačih ustvarjalcev širši javnosti. S svojimi deli se bodo javnosti predstavljali: Maja Lesjak Gavriloska, Katarina Aman, Denis Senegačnik, Alja Krofl, Sonja Hrastnik Jančič, Kristina Bastelj, Terezija Bastelj, Barbara Drev, Nataša Tajnik Stupar, Tamara Sotošek, Klemen Zupanc, Eva Margon, Anja Polh, Klavdija Zupanc, Urška Mazej, Nadja Osojnik, Ana Marija Vipavc, Urška Stropnik Šonc, Arpad Šalamon st., Suzana Švent in Uršula Skornšek. Ogled in nakup umetniških del bosta možna v času odprtja Galerije Velenje.


Več o dogodku
Razstave od čet., 13. december 2018 do sob., 5. januar 2019
Dragica Čadež, Žitje/Living

Dragica Čadež, Žitje/Living

PROSTORSKA POSTAVITEV

Razstava predstavlja aktualno tematiko potrošniške družbe in zavedanje izgube osnovnih vrednot. Gradivo, ki ga je avtorica izbrala za svojo novo kiparsko zgodbo, je kombinacija njej ljubih materialov - lesa in gline. Njena pomensko-vizualna izraznost temelji na naravnih oblikah, kot so odtisi rok in embalaža, združeni v premišljeno postavitev, kjer se posamezni segmenti smiselno sestavljajo v strnjen opus.


Več o dogodku
Razstave od čet., 18. oktober 2018 do sob., 8. december 2018
Alojz Zavolovšek (1928–2017), Spomini v podobah

Alojz Zavolovšek (1928–2017), Spomini v podobah

Alojz Zavolovšek

Alojz Zavolovšek je bil prvi kustos velenjske galerije in Ažbetov nagrajenec za pedagoško delo. Prva posthumna razstava slovenskega akademskega slikarja, enega vidnejših akvarelistov in utemeljiteljev slovenske likovne andragogike ter mentorja DŠL Velenje bo avtorja predstavila iz njegove zapuščine, iz slovenskih galerijskih in muzejskih zbirk ter zasebnih zbirk.


Več o dogodku
Sporočilo za javnost
Razstave od čet., 13. september 2018 do sob., 13. oktober 2018
Ilustracije za velike in male otroke

Ilustracije za velike in male otroke

Ančka Gošnik Godec

V času Pikinega festivala bo predstavljena ena izmed najbolj znanih in prepoznavnih slovenskih ilustratork. Ančka Gošnik Godec je v svoji karieri z ilustracijami obogatila že več kot sto slikanic in otroških knjig, med katerimi so najbolj poznane Babica pripoveduje, Mamka Bršljanka, Lučka Regrat, Zelišča male čarovnice in Slovenske ljudske pravljice. Prejela je številne nagrade: Levstikova nagrada (1960 in 1964), zlato pero, Smrekarjeva nagrada za življenjsko delo (1997), Levstikova nagrada za življenjsko delo (2001), priznanje Mednarodne zveze za mladinsko književnost (2002).


Več o dogodku
Razstave od čet., 2. avgust 2018 do sob., 8. september 2018
Something About Views / Nekaj o pogledih

Something About Views / Nekaj o pogledih

Barbara Jurkovšek

v četrtek, 2. avgusta 2018, vas ob 19. uri prijazno vabimo v Galerijo Velenje
na odprtje razstave SOMETHING ABOUT VIEWS / NEKAJ O POGLEDIH
akad. slikarke BARBARE JURKOVŠEK.


Sodobna slovenska slikarka Barbara Jurkovšek se v svojih delih ukvarja z raziskovanjem tanke in
zabrisane meje med umetnostjo, realnostjo in kičem, s sociološko, psihološko in širšo družbeno
problematiko. Skozi oči portretirancev poskuša predstaviti svoj pogled nanje, ne glede na to, kateri
biološki vrsti pripadajo. Imela je okoli 40 samostojnih in več kot 50 skupinskih razstav in projektov v
Sloveniji in tujini. Deluje na področju slikarstva, kiparstva, grafike, kaligrafije in znanstvene ilustracije.

Po odprtju razstave bo v atriju Galerije Velenje nastopil hrvaški glasbeni projekt Bordo avtorja
Martina Žunca, ki sam piše glasbo, besedila ter aranžmaje. V sodobnem stilu osemdesetih let se
njegova glasba žanrsko spreminja od akustične do elektronske pop glasbe in nas nostalgično zaziblje
v poletne ritme.


Razstava bo na ogled do 8. septembra 2018.

Naslovna slika:

BARBARA JURKOVŠEK, DREAM 2018,  mešana tehnika, 80 x 80 cm,


Več o dogodku
Sporočilo za javnost
Razstave od sre., 20. junij 2018 do sob., 28. julij 2018
Velika črta

Velika črta

Javni sklad RS za kulturne dejavnosti

Velika črta - državna tematska razstava 2018, Javni sklad RS za kulturne dejavnosti

Smisel tematskih razstav je v postavljanju izzivov, zastavljanju vprašanj in problemov, ki naj ustvarjalce napeljejo k iskanju novih rešitev in spoznanj o možnostih likovnega izražanja. Celoten projekt ima predvsem izobraževalni značaj, razstava je rezultat daljšega procesa, ki se začne s predavanji in delavnicami, selekcija pa poteka prek regijskih razstav do državne.

Predstavljena so dela petinštiridesetih avtorjev, ki so lahko svobodno izbrali vsebino, slogovni izraz, tehniko, ploskovni ali prostorski način, a so svoja dela oblikovali tako, da je risba oziroma linija osnovna, prevladujoča in jasno razvidna likovna prvina, pri tem pa upoštevali tudi predpisane dimenzije. Naslov Velika črta je tako potrebno razumeti v obeh pomenih: fizičnem, kot črto velikega obsega, in vsebinskem, kot črto na prestolu likovnih izrazil.

Naslovna slika: Bojan Lubaj, Debela črta, 2016, kombinirana tehnika na platnu, 100 x 100 cm.


Več o dogodku
Programski list
Razstave od sre., 23. maj 2018 do sob., 16. junij 2018
INVENTURA 18 in Odstiranje

INVENTURA 18 in Odstiranje

Dijaki Gimnazije Velenje; Peter Matko

V Galeriji Velenje bodo odprli dve razstavi. V spodnjem nadstropju tradicionalno razstavo likovnih del INVENTURA 18, ki so jih v tem šolskem letu ustvarili dijaki Gimnazije Velenje, umetniške gimnazije likovne smeri, v zgornjem nadstropju pa pregledno razstavo Petra Matka, ki se bo predstavil z instalacijami, ki jih gradi na slikarskem mediju. Peter Matko je eden prvih članov Društva šaleških likovnikov in član Društva likovnih umetnikov Celje.


Več o dogodku
Razstave od čet., 26. april 2018 do sob., 19. maj 2018
Oči in sanje - Tomaž Lunder (1955–2016)

Oči in sanje - Tomaž Lunder (1955–2016)

Tomaž Lunder

Tomaž Lunder velja za enega prvih fotografov urbane krajine med Slovenci. Posvečal se je tudi dokumentarni fotografiji in bil poznan po svoji portretni fotografiji.

Lunder se je rodil leta 1955 v Škofji Loki. Leta 1974 je maturiral v Boicewillu v ameriški zvezni državi New York. Pet let kasneje je diplomiral na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani. Po zaposlitvah v rudniku urana v Žirovskem vrhu in Iskra Inženiringu je leta 1990 poklicno pot nadaljeval kot samostojni fotograf. Ob tem se je ukvarjal tudi z grafičnim oblikovanjem. Za svoje delo je prejel več nagrad in priznanj, med njimi nagrado zlata ptica 1984, Groharjevo štipendijo leta 1986 in leta 2001 prvo nagrado Emzina za fotografijo leta.


Več o dogodku
Razstave pon., 23. april 2018, ob 08:00
Galerija na prepihu

Galerija na prepihu

Festival Velenje - Galerija Velenje

Ob svetovnem dnevu knjige se bo tudi Galerija Velenje predstavila s svojim dolgoletnim naborom razstavnih katalogov. S tem bo občankam in občanom ter obiskovalcem mesta omogočila vpogled v pestrost in raznolikost umetniških publikacij, ki so nastale v lokalnem okolju. Katalogi bodo na prepihu na različnih lokacijah po Velenju, kjer si jiih boste lahko ogledali, jih prebrali in po želji ponesli v knjižno zakladnico svojega doma. Galerija bo na prepihu pred Knjižnico Velenje, barom Mozaik, Mio Bianco, Vilo Rožle in na Titovem trgu.


Več o dogodku
Razstave od čet., 22. marec 2018 do sob., 21. april 2018
Refleksije

Refleksije

Boris Jesih

v četrtek, 22. marca, vas ob 19. uri prijazno vabimo v Galerijo Velenje na odprtje pregledne razstave Refleksije slikarja in grafika Borisa Jesiha.

Boris Jesih se je rodil 8. avgusta 1943 v Škofji Loki. Leta 1966 je diplomiral, leta 1969 pa končal specialko na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani pri profesorjih Maksimu Sedeju in Zoranu Didku. Leta 1973 se je izpopolnjeval v grafiki na Visoki šoli za likovno umetnost v Berlinu (Hochoschule für bildende Kunst un Gestaltung). Med leti 1987 in 2009 je bil zaposlen na Pedagoški fakulteti v Ljubljani kot redni profesor za risanje, slikanje in grafiko. Kustosinja razstave je Milena Koren Božiček.

Razstava bo na ogled tudi v razstavišču Gorenje.


Več o dogodku
Razstave od čet., 15. februar 2018 do sob., 17. marec 2018
Skozi prostor in čas

Skozi prostor in čas

Klementina Golija

Odprtje razstave 
KLEMENTINE GOLIJE, SKOZI PROSTOR IN ČAS,
slike (2013-2018)

V četrtek, 15. februarja, bo ob 19. uri v Galeriji Velenje odprtje razstave slik magistrice umetnosti Klementine Golije iz obdobja zadnjih petih let. Ob razstavi bo potekal tudi pester spremljevalni program, ki bo avtorico razstave približal različnim ciljnim skupinam in posameznikom.

Klementina Golija se bo v velenjski galeriji samostojno predstavila z dvema ciklusoma: Vmesni prostor in Potovanje skozi čas. Prvi temelji na delitvi slike na tri osnovne horizontalne pasove. Spodnji pas je bazični-zemeljski, od koder elementi izvirajo, srednji prostor je prostor prehoda in se v njem vrši osrednje dogajanje pripovedovanja imaginarne ali realne zgodbe s heterogenimi imaginarnimi in realnimi liki. Njeno umetniško ustvarjanje osmišlja iskanje absolutnega prostora, do katerega je mogoče dostopiti skozi najintimnejša zavedanja, dvome in predstave o temnih in svetlih plateh življenja in veličastnosti obdajajočega sveta, ob tem pa se zavedati svoje pozicije v tem prostranstvu. Drugi opus, ki je v razvijajočem vzponu, je Potovanje skozi čas, ki tudi deli prostor po geometričnih zakonitosti, le da ga ta deli po vertikali, kot časovni trak zaporedja dogajanj in v smislu vsesplošne kontinuitete in ne impulzivnosti. Predstavlja predvsem primarno in ne asociativno zgodbo, ki je kombinirana z intuitivno in prečiščeno risbo v metaforičnih razsežnostih.

Kustosinja razstave: mag. Milena Koren Božiček.

Razstava v Galeriji Velenje bo na ogled do 17. marca 2018, kasneje pa še v Kosovi galeriji Gornjesavskega muzeja na Jesenicah in v Galeriji-Muzeju Lendava.

Razstavo spremlja obsežen katalog.

Več informacij:
Milena Koren Božiček, milena.koren-bozicek@galerijavelenje.si in info@galerijavelenje.si

Naslovna slika: Iz cikla Vmesni prostor, 2016, mešana tehnika, platno


Več o dogodku
Razstave od čet., 11. januar 2018 do sob., 10. februar 2018
Heterogenost/simultanost šest

Heterogenost/simultanost šest

Iztok Šmajs Muni

Pregledna razstava bo s slikami, risbami in fotografijami predstavila ustvarjalca, ki je svojo slikarsko filozofijo zastavil na temeljih vzhodnjaške filozofije, ki jo je zastavil med bivanjem v Aziji. V sedemdesetih letih je bil med ustanovitelji umetniške grupe Hidrogizma, v osemdesetih pa je prejel priznanje na reškem Bienalu mladih. Ves čas deluje v mednarodnem prostoru. Razstava bo na ogled do 10. februarja 2018.


Več o dogodku
Naročite se na naše e-novice!
Z e-novicami boste vedno na tekočem z dogajanjem v Galeriji Velenje!