Arhiv
Aljoša Videtič - Vsi vrtovi poročne fotografije
Aljoša Videtič, eden najboljših slovenskih poročnih fotografov, ki je svojo pot začel v velenjskem Foto klubu Zrno, nam bo predstavil svoje delo in skrivnosti poročne fotografije.
Več o dogodku
Družinski portret
Letošnji svetovni dan družine bomo v Galeriji Velenje zaznamovali s prav posebno družinsko urico. Ob pomoči našega fotografa Petra Žagarja bomo ustvarili čudovit družinski portret, nato pa si bomo na ustvarjalnem delu delavnice zanj izdelali še unikaten okvir. To je priložnost za čudovito družinsko fotografijo.
Več o dogodku
S fotografijo po svetu
Tokratna galerijska sobotnica bo potekala v znamenju fotografije in tako pospremila aktualno fotografsko razstavo Tomaža Lundra.
Priznani in tudi večkrat nagrajeni slovenski fotograf Tomaž Lunder se je še posebej navduševal nad fotografiranjem ljudi ter vsega lepega. V svojem življenju je veliko prepotoval in iskal motive po celem svetu. Tudi mi se bomo tokrat prelevili v popotnike in si na ustvarjalnem delu delavnice skupaj izdelali foto rekvizite, nato pa se prepustili izostrenemu očesu domače fotografinje Ksenije Mikor.
Več o dogodku
Sprehod po razstavi z Nives Lunder
Vabimo vas na ogled razstave fotografa Tomaža Lundra (1955–2016), ki velja za enega prvih fotografov urbane krajine med Slovenci. Posvečal se je tudi dokumentarni fotografiji in bil poznan po svoji portretni fotografiji. Po razstavi se bomo sprehodili z avtorjevo ženo, Nives Lunder.
Več o dogodku
Galerija na prepihu
Ob svetovnem dnevu knjige se bo tudi Galerija Velenje predstavila s svojim dolgoletnim naborom razstavnih katalogov. S tem bo občankam in občanom ter obiskovalcem mesta omogočila vpogled v pestrost in raznolikost umetniških publikacij, ki so nastale v lokalnem okolju. Katalogi bodo na prepihu na različnih lokacijah po Velenju, kjer si jiih boste lahko ogledali, jih prebrali in po želji ponesli v knjižno zakladnico svojega doma. Galerija bo na prepihu pred Knjižnico Velenje, barom Mozaik, Mio Bianco, Vilo Rožle in na Titovem trgu.
Več o dogodku
Refleksije
v četrtek, 22. marca, vas ob 19. uri prijazno vabimo v Galerijo Velenje na odprtje pregledne razstave Refleksije slikarja in grafika Borisa Jesiha.
Boris Jesih se je rodil 8. avgusta 1943 v Škofji Loki. Leta 1966 je diplomiral, leta 1969 pa končal specialko na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani pri profesorjih Maksimu Sedeju in Zoranu Didku. Leta 1973 se je izpopolnjeval v grafiki na Visoki šoli za likovno umetnost v Berlinu (Hochoschule für bildende Kunst un Gestaltung). Med leti 1987 in 2009 je bil zaposlen na Pedagoški fakulteti v Ljubljani kot redni profesor za risanje, slikanje in grafiko. Kustosinja razstave je Milena Koren Božiček.
Razstava bo na ogled tudi v razstavišču Gorenje.
Več o dogodku
Svetovni mesec krajinske arhitekture - ali prepoznamo kulturno dediščino mesta Velenje?
V evropskem letu kulturne dediščine se sprašujemo tudi o tem, kaj sploh je kulturna dediščina, jo prepoznamo, razumemo, zakaj je pomembna? Ali kulturno dediščino povezujemo le s starimi objekti, kot so gradovi, graščine in cerkve ali pa jo najdemo in prepoznamo tudi v svojem, relativno mladem mestu?
Delavnico je pripravila skupina krajinskih arhitektk iz Velenja in Društvo krajinskih arhitektov Slovenije (DKAS). Moderatorka delavnice bo Saša Piano.
Več o dogodku
Vodstvo po razstavi Refleksije Borisa Jesiha
V okviru 8. medgeneracijskega festivala, ki v Velenju poteka med 12. in 14. aprilom, pripravljamo tudi dopoldanski voden ogled razstave Borisa Jesiha. Po razstavi bo vodila Kornelija Križnič.
Več o dogodku
Pomladni odtisi
Otroci, starši, babice in dedki - vabljeni na družinsko urico v Galerijo Velenje. Slikar in grafik Boris Jesih v svojih delih pogosto upodablja realizem. Ta se kaže v krajinskih, arhitekturnih in figuralnih motivih, ki jih umetnik uporablja tako pri slikanju kot tudi pri ustvarjanju umetniške grafike. Na tokratni družinski urici se bomo posvetili raziskovanju njegovega grafičnega ustvarjanja ter si s pomočjo uporabe šablon in posebne tehnike "škropljenja" izdelali umetnine.
Več o dogodku
Zelenjavni škratje
Galerijska sobotnica
Tokratno sobotnico namenjamo najmlajšim umetnikom. Vabimo vas v družbo Arpada Šalamona, ki vam bo prebral zanimivo pravljico, nato pa vas povabil, da skupaj narišete glavne junake njegove pripovedi.
Več o dogodku
Na čaju z Borisom Jesihom
Pogovor z avtorjem bo vodila kustosinja razstave mag. Milena Koren Božiček, ki je v katalogu o Borisu Jesihu zapisala: "Ob pregledni razstavi, ki je postavljena v Galeriji Velenje in Razstavišču Gorenje, lahko spoznamo, da je Boris Jesih v svoji več kot petdesetletni ustvarjalnosti vseskozi zvesto in preudarno sledil svojim ciljem. Ustvarjalnost je razvijal in dograjeval predvsem v lastni likovni govorici, ki jo je zelo avantgardno zastavil kar na svojih začetkih ustvarjanja in ne oziraje se na novodobne smeri, ki so kasneje prihajale in odhajale pod različnimi vplivi tujega sveta ali pa so vzniknile na naših tleh. Zanima ga le odzivanje na dogajanja in osebno raziskovanje obdajajočega življenja. Vse znanje pa je, od leta 1987 do 2006 kot profesor za grafiko, risanje in slikanje na Pedagoški fakulteti v Ljubljani, posredoval tudi mladim rodovom".
Več o dogodku
Javno vodstvo po razstavi Borisa Jesiha
Boris Jesih je bil rojen leta 1943 v Škofji loki. Leta 1966 je diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani in leta 1968 zaključil slikarsko specialko, njegov mentor je bil prof. Zoran Didek. V grafičnih tehnikah se je izpopolnjeval na Visoki šoli za upodabljajoče umetnosti v Berlinu (Hochschule für bildende Künste). Do leta 2009 je bil na Pedagoški fakulteti v Ljubljani redni profesor za grafiko, risanje in slikanje. Deluje na področju risbe, slikarstva in grafike; razstavlja od leta 1967. Za svoje delo je prejel 24 domačih in mednarodnih nagrad.
Po razstavi vas bo vodila kustosinja Kornelija Križnič.
Več o dogodku
Pirhi malo drugače
Tokratna ustvarjalna delavnica bo praznično obarvana v duhu prihajajoče velike noči, s katero bomo obudili del kulturne dediščine. Udeleženci bodo izdelali prav posebna velikonočna jajca in se hkrati seznanili z ročnim polstenjem volne oziroma filcanjem, ki velja za eno najstarejših tehnik tekstilne umetnosti. Delavnico bosta vodili likovna pedagoginja Nina Cvirn in akademska slikarka Uršula Skornšek.
Več o dogodku
Skozi prostor in čas
Odprtje razstave
KLEMENTINE GOLIJE, SKOZI PROSTOR IN ČAS, slike (2013-2018)
V četrtek, 15. februarja, bo ob 19. uri v Galeriji Velenje odprtje razstave slik magistrice umetnosti Klementine Golije iz obdobja zadnjih petih let. Ob razstavi bo potekal tudi pester spremljevalni program, ki bo avtorico razstave približal različnim ciljnim skupinam in posameznikom.
Klementina Golija se bo v velenjski galeriji samostojno predstavila z dvema ciklusoma: Vmesni prostor in Potovanje skozi čas. Prvi temelji na delitvi slike na tri osnovne horizontalne pasove. Spodnji pas je bazični-zemeljski, od koder elementi izvirajo, srednji prostor je prostor prehoda in se v njem vrši osrednje dogajanje pripovedovanja imaginarne ali realne zgodbe s heterogenimi imaginarnimi in realnimi liki. Njeno umetniško ustvarjanje osmišlja iskanje absolutnega prostora, do katerega je mogoče dostopiti skozi najintimnejša zavedanja, dvome in predstave o temnih in svetlih plateh življenja in veličastnosti obdajajočega sveta, ob tem pa se zavedati svoje pozicije v tem prostranstvu. Drugi opus, ki je v razvijajočem vzponu, je Potovanje skozi čas, ki tudi deli prostor po geometričnih zakonitosti, le da ga ta deli po vertikali, kot časovni trak zaporedja dogajanj in v smislu vsesplošne kontinuitete in ne impulzivnosti. Predstavlja predvsem primarno in ne asociativno zgodbo, ki je kombinirana z intuitivno in prečiščeno risbo v metaforičnih razsežnostih.
Kustosinja razstave: mag. Milena Koren Božiček.
Razstava v Galeriji Velenje bo na ogled do 17. marca 2018, kasneje pa še v Kosovi galeriji Gornjesavskega muzeja na Jesenicah in v Galeriji-Muzeju Lendava.
Razstavo spremlja obsežen katalog.
Več informacij:
Milena Koren Božiček, milena.koren-bozicek@galerijavelenje.si in info@galerijavelenje.si
Naslovna slika: Iz cikla Vmesni prostor, 2016, mešana tehnika, platno
Več o dogodku
Barve zemlje v likovni dediščini
Klementina Golija je v svojih delih največkrat zvesta zemeljskim barvam likovne - vizualne kulturne dediščine. Na tokratni družinski urici si bomo po interaktivnem ogledu aktualne razstave s pomočjo različnih vrst prsti ustvarili barvno paleto nanosov unikatnega pejsaža. Delavnico bo vodila likovna pedagoginja Nina Cvirn.
Več o dogodku